DÜNYAHABERLERSuriye

Lavrov, Suriye muhalefetini silahlandırmak konusunda İngiltere’yi uyardı

Yabancı devletler tarafından Suriye muhalefetini silahlandırmanın uluslar arası hukuka aykırı olduğunu bildiren Rusya dışişleri bakanı bu konuda İngiltere hükümetini uyardı.

Çarşamba günü Londra’da açıklamada bulunan Rusya Dışişleri bakanı Sergey Lavrov aynı zamanda BM Teşkilatının şu anda sayıları 1 milyonu bulan Suriyeli mültecilere yardımı artırması gerektiğini de açıkladı.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Güvenlik Konseyinin sorunun iki tarafına da silah ambargosu getirmesine rağmen muhalefete silah temini alenen devam eden Libya örneğini hatırlayabiliriz” dedi.

RF Dışişleri Bakanı, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın kaderini Suriye halkının çizmesi gerektiğini belirtti. Batılı partnerlerine, muhalefet cephesinde hükümet ile görüşmelere katılacak bir ekibin oluşturulması için destek vermeleri hususunda çağrı yapan Lavrov, “Amaç ülkede baskıya son vermek ise her tür ön şarttan vazgeçilmesi gerekir” dedi.

Lavrof bu açıklamayı İngiltere’nin Suriyeli muhaliflere uygulanan silah yardımı ambargosunu delmeyi düşündüğü yolundaki açıklamasından bir gün sonra gelmektedir.

İngiltere Başbakanı David Cameron, daha önce Suriye’deki muhalefete zırhlı araç ve çelik yelek gibi askeri teçhizatlar sağlayacağını açıklamıştı.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Avrupa Birliği’nin Suriye’ye uyguladığı silah ambargosunun uzatılmasını veto edebileceklerinin sinyalini vermişti.

Lavrov ise dış güçlerin, Suriye’de taraflar arasında diyalog kurulmasını engellediğini öne sürmüştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı