DÜNYAHABERLERORTADOĞU

Le Monde Gazetesi: Trump’ın İran aleyhindeki sözleri açık bir yalan!

Fransız Le Monde gazetesi, İran İslam Cumhuriyetinin terörizmle hiç bir ilişkisinin bulunmadığını, 2001 yılında baş gösteren ve Batıyı tehdit eden aşırıcılıkla uzaktan yakından her hangi bir ilgisinin bulunmadığını yazdı.

Dünkü sayısında ABD başkanı Donald Trump’ın, İran’ı terörizmle suçlamasına değinen Fransız Le Monde gazetesi, İran’ın uluslararası terörizme destek verdiği suçlaması açık bir yalandan ibaret olduğunu yazdı. Terörizm ve aşırıcılıkla karşı karşıya bulunan İngiltere ve Fransa’nın Trump’ın bu asılsız suçlamalarına nasıl bir tepki göstereceklerini bekleyip görmek gerektiğini belirten Fransız Le Monde gazetesi, Batılıların İran ile ilgili olarak da Afganistan, Irak, Libya ve Suriye’ye yönelik taşıdıkları izlenimlerini taşıyacak olmalarının ciddi bir tehlike olduğunu bildirdi.

İran’da 12. Dönem cumhurbaşkanlık seçimlerinin düzenlenmesine de değinen Le Monde, İran’da cumhuriyet sisteminin egemen olduğunu ve seçim rekabetlerinin halkın iradesi sonucu belirlendiğini yazdı. Irak ve Suriye’De terörizmin asıl hami ve destekçisi konumunda bulunan ve şu sıralarda bu iğrenç olayın kendi ülkelerine de sıçrayarak yayılması endişesini taşıyan ABD ve AB ülkeleri ilk kez İran’ı terörizme destek vermekle suçlamamaktalar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı