İNSAN HAKLARI

Libya Doğumlu,ABD Postallı,Türk Vatandaşı Reyhanlıya Gezmeye Gitmiş!

Reyhanlı’daki patlamalar ardından bölge halkının izlenimi aktaran bir kaynakta aşağıdaki ifadelere yer verilmiştir. “Antakya’nın merkezinde bulunan Meydan Çarşısı’nda, ayakkabı ve çanta tamiri yapan küçük bir dükkânda son iki günde, iki farklı ‘ciddi’ olay gerçekleşiyor. İlki 14 Mayıs tarihinde yaşanıyor. Üç Suriyeli bu dükkâna uğruyorlar. Aralarından biri uzattıkları çantanın sökük taraflarının tamir edilmesini istiyor. Dükkândaki usta ise oldukça ağır olan çantanın boşaltılmasını, ancak bu şekilde çantayı tamir edebileceğini söylüyor. Söz konusu kişiler ise bu talebi kabul etmiyorlar. Çantayı alıp oradan uzaklaşıyorlar.

Diğer olay ise bugün yaşanıyor. Yine aynı iş yerine, iyi giyimli iki Selefi gelerek kemer ve ayakkabı bağı satın almak istiyorlar. Ancak bu gelenleri içeridekiler pek hoş karşılamıyorlar ve o sırada dükkânda oturmakta olan bir vatandaş ile iki kişi arasında sert bakışmalar oluyor. Bunun üzerine iki taraf arasında sert bir diyalog yaşanıyor. Bu durumu yaşayan vatandaştan edindiğimiz bilgileri kısaca paylaşalım.

“Gördüğümüz kişilerin Suriyeli olmadıklarını anlamıştık. Bakışmanın ardından bana Arapçayla “Neden bakıyorsun Şeyh?” diye sordu. Ben de yabancı olduğu için baktığımı söyleyerek mülteci misin diye sordum. Bana mülteci olmadığını, buralara gezmeye geldiğini ve Türk vatandaşı olduğunu söyledi. Bu söylediğine itimat etmedim ve özellikle ayağındaki askeri botlar dikkatimi çekti. Üzerlerinde “U.S Military” yazdığını gördüm. Kendisine El-Kaideli olup olmadığını sorduğumda bana buralara gezmeye geldiğini yineledi ve sahip olduğu T.C nüfus cüzdanını gösterdi. Oldukça şaşırmıştık. Kimlikte 1967 doğumlu olduğu ve doğum yerinin Tripoli(Libya) olduğu dikkatimi çekti. Ayrıca çift vatandaşlık hakkına sahipti ve Libya pasaportu da vardı. Restleşmemizden doğan gerilimle bana gösterdiği bu kimliklerin şehrimizde yaşananların ne kadar vahim olduğunu anlatmaya kâfi olduğuna inanıyorum. Öyle ki bu yaşananlar oldukça ihtilaflı ve ciddi olaylardır.””

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı