DÜNYA

Libya ve Türkiye ilişkilerinde son günlerde gerilim arttı

Libya ve Türkiye ilişkilerinde son günlerde gerilim artarken Libya Türkiye’deki büyükelçisini geri çekti.

Libya, Türkiye cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Libya’ya yönelik açıklamalarını müdahaleci olarak niteleyip tepki amacıyla Türkiye’deki büyükelçisi geri çekti.

Libya, Türkiye cumhurbaşkanının Libya parlamentosu oturumunun mekanıyla ilgili olarak yaptığı açıklamanın şaşkınlık verici ve aynı zamanda Libya’nın içişlerine bir müdahale olarak nitelemişti.

Libya ayrıca Türkiye’den, Erdoğan’ın bu açıklamasının Türkiye’nin resmi tutumu olup olmadığı konusunda da açıklama yapmasını istedi.

Erdoğan, 17 Ağustos tarihinde Libya meclis başkanı Salih İsa ile yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye’nin yanlızca Libya parlamentosunu kanuni merci olarak tanıdığını ve desteklediğini bildirmişti. Bu arada, Libya parlamentosu Trablus ve Bingazi’de milis gruplar arasındaki çatışmalardan dolayı yaşanan güvensizlikten ötürü oturumlarını Tobruk’ta düzenliyor.

Bu arada Libya’da geçen hafta istifasını sunan geçici Başbakan Abdullah es-Seni’nin Milli Genel Kongre’den ayrılarak Tobruk’ta Temsilciler Meclisini kuran milletvekilleri tarafından yeniden hükümeti kurmakla görevlendirildiği bildirildi. Milletvekili İsa el-Arabi, meclisin dün düzenlenen oturumunda Seni’nin geçen hafta perşembe günü verdiği istifanın kabul edildiğini ve tekrar hükümeti kurmakla görevlendirildiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı