DÜNYAİNSAN HAKLARI

Libya’daki ABD elçiliğine saldıranlar Suriye’ye kaçtı

Libya’daki yerel kaynaklar, Bingazi’deki Amerikan elçiliğine düzenlenen saldırıya katılan Ensar eş-Şeria örgütüne mensup militanların Mısır ve Türkiye üzerinden Suriye’ye gönderildiğini duyurdu.

Tunus’ta yayınlanan Tanitpress gazetesinin haberine göre Bingazi’deki Amerikan konsolosluğunu hedef alan ve ABD elçisinin öldürülmesiyle sonuçlanan saldırıya karıştığı tespit edilen Ensar eş-Şeria örgütüne mensup olan Libyalılar, Suriye yönetimine karşı savaşmaları için Mısır ve Türkiye üzerinden Suriye’ye gönderildi.

Habere göre Amerikan deniz piyadelerinin Libya’ya ulaşmasından sonra Libya hükümetiyle ortaklaşa başlatılan operasyonlarda, konsolosluk saldırısına karışanların tutuklanması hedefleniyordu; ancak tutuklanma endişesinden ötürü Libyalıların Suriye’ye gönderilmesi kararlaştırıldı.

Bingazi’deki ABD elçiliğini hedef alan saldırı, kimi kaynaklara göre hakaret filmine tepki olarak gerçekleşirken kimi kaynaklara göre ise bir kaç ay önce Pakistan’da öldürülen Libyalı el-Kaide lideri Ebu Yahya el-Libi’nin intikamının alınması için düzenlendi.

Ebu Yahya el-Libi’nin ruhani liderliğini yaptığı Ensar eş-Şeria’nın, Eymen Zevahiri liderliğindeki el-Kaide örgütüne bağlı olduğu bildiriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı