DÜNYAORTADOĞUSon Dakika

Lübnan Güvenlik Kaynakları: İkinci Arsal Savaşı Yakındır

Üst düzey bir güvenlik yetkilisi ikinci bir Arsal savaşı yaşanmasının uzak bir ihtimal olmadığını belirtti. Bu konuya orduda yaşanan değişimlerde ve yeni birliklerin orduya çağrılmasında da şahit olmaktayız.

Lübnan’ın kasabalarından olan Arsal, Suriye’nin Kalemun tepeleriyle ve özellikle El-Ceracir ve Rankus şehrindeki tepelerle bağlantılıdır. Bu kasaba Suriye savaşının başından itibaren Suriyelilerin sığınma bölgesi haline geldi.

Daha sonra, özellikle 2012 ve 2013 yıllarında durum daha da kötüleşti ve bu kasabadaki tepeler silahlı gruplar tarafından işgal edildi ve Suriyeli ve Lübnanlıların çoğu, bu silahlı gruplar tarafından insan kalkanı olarak kullanıldı.

Bölgedeki kriz ve El-Kasir savaşı başlamadan önce 2013 yılı Mayıs ayında Arsal, silahlı gruplar tarafından işgal edildi ve özelikle Lübnan Ordu kuvvetlerinden aralarında Şehit Binbaşı Bayar Beşalani ve onun yardımcısı Halit Zehriman’ın bulunduğu bazı kişilerin bu silahlı gruplar tarafından şehit edilmesi bölge halkını korkuttu ama El-Kasir savaşından ve Kalemun köylerinin ve bu tepelerin büyük bir kısmının temizlenmesinden sonra, silahlı terörist gruplar sadece Arsal ve El-Ceracir tepelerinin belirli bölgelerde kaldılar.

2014 Ağustos ayında Lübnan Ordusunun savaşı Arsal içerisindeydi ve ordu büyük ölçüde hedefine ulaşarak, bu terörist grupların Arsal,  bölge sakinleri ve Lübnan’ın diğer bölgeleri için tehlikesini kısıtladı. Ama bu gün üst düzey bir güvenlik yetkilisi ikinci bir Arsal savaşı yaşanmasının uzak bir ihtimal olmadığını söylüyor. Bu konuya Orduda yaşanan değişimlerde ve orduya yeni birliklerin çağırılmasında şahit olmaktayız.

Bu üst düzey güvenlik yetkilisi Tesnim Haberle yaptığı röportajda şunları söyledi: Bu gün Arsal’da sekizinci bölüğün, savunma ve kara kuvvetlerinin konuşlanmasının üzerinden 2 yıl geçmesiyle birlikte, bu kuvvetler çok yorgundur ve Lübnan Ordusunun eline ulaşan son istihbarata göre; yaklaşık bir ay öncesinden Nusra Cephesine bağlı silahlı gruplar, Suriyeli sığınmacıların kamplarına girdiler ve bu silahlı gruplar bu kamplardan ordu merkezlerine saldırı düzenlemek ve orduyu devirmek için Nusra Cephesinin yardımını bekliyorlar.

Ordu her türlü muhtemel bir senaryo için kendini hazırlamıştır ve orduya taze kan getirecek ve daha önceki savaşlara katılmamış ve yorgun olmayan olan kuvvetler eklenerek değişimler yapılmıştır. Askeri kuvvetlerde değişim yapmak çok normal askeri bir stratejidir. Bu yüzden dokuzuncu ordu, ikinci savunma alayı ve Lübnan Ordusu ikinci kara kuvvetleri taburu Arsal ve etrafındaki bölgelere girmiştir.

Ordu, kuvvetlerini güçlendirmiştir ve Lübnan’ın Arsal’dan, El-Fakihe, Re’s-i Balebek ve Suriye’nin doğu sınırında bulunan El-Kaa’ya kadar olan bölgeleri ordunun kontrolü altındadır.

Arsal ve bu konun Lübnan Gazetelerine yeniden dönmesi ve yine kader belirleyici olan yeni bir savaş hazırlığı, özellikle yaklaşan seçimlerle birlikte Lübnan’ın birçok başarı elde etmeye doğru ilerlediğini göstermektedir. Bu yüzden hiç şüphesiz bu Arsal savaşı yaşanacaktır.

Edinilen bilgilere göre; Arsal savaşı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin çözüm yollarından biridir ve şimdi “Arsal savaşı ve bu savaşta zaferin Lübnan Ordusunun lehine olması, ordu komutanı Orgeneral Kahveci’nin Cumhurbaşkanlığına seçilme ihtimalini arttırır mı?” sorusu gündeme geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı