DÜNYAHABERLERORTADOĞU

Lübnan’da milletvekili seçimleri Mayıs 2018’de düzenlenecek

Lübnan’da milletvekili seçimleri 6 Mayıs 2018’de yapılacak. Lübnan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada genel seçimlerin 6 Mayıs 2018’de yapılmasını içeren kararnamenin, İçişleri Bakanı Nihad el-Menşuk tarafından imzalandığı belirtildi.

Lübnan İçişleri Bakanlığı, milletvekili seçimlerinin 6 Mayıs 2018’de yapılacağını açıkladı.

Bakanlıktan dün yapılan açıklamada, genel seçimlerin 6 Mayıs 2018’de yapılmasını içeren kararnamenin, İçişleri Bakanı Nihad el-Menşuk tarafından imzalandığı belirtildi.

Kararnamenin Başbakan Saad Hariri’ye gönderildiği belirtilen açıklamada, yurt dışındaki seçmenlerin 40 farklı ülkede, 22-28 Nisan tarihleri arasında oy kullanabileceği bilgisi yer aldı.

Lübnan vatandaşları ilk defa bu seçimde yurt dışında oy kullanabilecek.

Lübnan’daki seçim yasası tartışmaları

Lübnan’da beş yılda bir yapılması gereken genel seçimler en son 2009’da yapılmış, 2014’te sağlanan ittifakla yeni cumhurbaşkanı seçildikten sonra genel seçimlere gidilmesi kararlaştırılmıştı. Ancak, meclis bu tarihten itibaren yaklaşık iki buçuk yıl boyunca, cumhurbaşkanını seçememiş ve bunun üzerine meclis görev süresini 3 kez uzatmak zorunda kalmıştı.

Mecliste, 31 Ekim 2016’de düzenlenen 46. oturumun ikinci turunda 83 vekilin oyunu alan Mişel Avn’ın Lübnan’ın 13. Cumhurbaşkanı olmasının ardından, ülkenin en önemli sorunu yeni seçim yasası olmuştu.

“1960 yasası” olarak bilinen seçim sisteminde değişikliğe gidilmesi ve seçime katılan partiler ya da adaylar arasında en çok oyu alanın seçimi kazandığı “çoğunluk sistemi” yerine nispi temsilli seçim sisteminin getirilmesi tartışmaları, Lübnan’ı yeni bir siyasi krizin eşiğine getirmişti.

Kısa süreli siyasi krize neden olan nispi temsilli seçim sistemini getirecek yeni seçim yasası, sorumlu Bakanlar Komisyonunun 13 Haziran’daki toplantısında sağlanan mutabakatla onaylanmıştı.

Lübnan’daki farklı dinleri ve mezhepleri karşı karşıya getiren iç savaşı 1989 yılında sonlandıran Taif Antlaşması gereğince, Lübnan meclisindeki 128 sandalye Müslümanlar ve Hristiyanlar arasında yarı yarıya paylaştırılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı