DÜNYAHABERLERORTADOĞU

Lübnan’dan İsrail’e uyarı

Lübnan ordu komutanları, İsrail rejimini sert uyararak, iki tarafın ihtilaf içinde olduğu bölgelerin yakınlarında İsrail’in petrol ve gaz inkişafı çalışmalarını derhal durdurmasını istedi.

İRİB haber ajansının bildirdiğine göre Lübnan’da bir güvenlik kaynağı dün yaptığı açıklamada, İsrailli güçlerin tank ve zırhlı askeri araçlar vasıtasıyla  Güney Lübnan’da bulunan “Ras’ul Nakura” bölgesinde gaz ve petrol iktişafında bulunmuştur.

Söz konusu yetkili Lübnan ordusunun dikkatlice bölgedeki gelişmeleri ve siyonist rejim ordusunun her türlü hareketini yakından takip ettiğini ve BM teşkilatının gelişmelerle ilgili bilgilendirildiğini bildirdi.

Siyonist İsrail Savaş Bakanı Avigdor Lieberman, yaptığı bir konuşmada, Lübnan’ın başlatmış olduğu petrol ve doğalgaz arama sürecini “çok kışkırtıcı” olarak nitelemişti.

Uluslararası firmalara, Lübnan’ın petrol ve doğalgaz arama sürecine katılmama çağrısı yapan Lieberman, “Lübnan’ın, petrol ve doğalgaz arayacağı 9. blok, İsrail’indir.” iddiasında bulunmuştu.

Avigdor Lieberman’ın, ‘Lübnan’ın, petrol ve doğalgaz arayacağı 9. blok, İsrail’indir’ şeklindeki bugünkü sözlerine, Lübnanlı liderlerden cevap geldi. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn tarafından yapılan yazılı açıklamada, Lieberman’ın sözleri, “Lübnan’ın kendi karasuları üzerindeki egemenlik hakkına bir saldırı olarak” nitelendi. Her türlü meydan okuma karşısında, Lübnan’ın konumunu güçlendirmek dışında herhangi bir gayret sarf etmeyeceklerini belirten Avn, “Liberman’ın sözleri, Lübnan için doğrudan bir tehdit” ifadelerini kullandı.

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, bugün mecliste yaptığı konuşmada, İsrail’in tehdit konuşmaları karşısında, Lübnanlıların daha fazla birlik içerisinde olması gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı