DÜNYAHABERLER

Malcom X ‘i şehadet yıl dönümünde rahmetle anıyoruz

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ırkçılık fitnesine karşı İslamcı fikirleri ve aksiyonuyla gösterdiği muhteşem direnişle efsaneler grubuna adını yazdıran Malcom X, 53 yıl önce düzenlenen bir suikastla şehit edildi.

1950’den sonra ABD’de siyahilerin İslam’a girmeleri ve özgürlük mücadelelerinde kilit rol oynayan Malcolm X, bundan tam 53 yıl önce düzenlenen bir suikastle şehid edildi.

19 Mayıs Mayıs 1925’de Nebraska’da yedi çocuklu siyahi bir ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Malcolm, 53 yıl önce, 21 Şubat 1965’te, nedeni hala karanlıkta kalan bir şekilde göğsüne aldığı 16 kurşunla katledildi.

ABD’deki siyasi Müslümanların önde gelen liderlerindendir. İslamiyet ile hapishanede tanıştı. Siyah Müslümanlar hareketine katıldı. Hacca gitmesi ve orada İslamiyetin sadece siyahlara değil bütün insanlara hitap eden eşitlikçi anlayışını farketti ve benimsedi. ABD’ye dönüşünde çizgisi değişen Malcolm, mücadelesini eşitlikçi bir anlayışla sürdürmek istedi. Fakat 21 Şubat 1965 tarihinde Harlem’de bir toplantı esnasında suikaste uğradı ve 16 kurşun yarası alarak şehit oldu. Bu suikast hala karanlık yönünü korumaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı