DÜNYAHABERLER

Malezya’da hükümeti eleştiren Avustralyalı senatör gözaltına alındı

Malezya’da, hükümeti eleştiren Avustralyalı senatör gözaltına alındı ve ‘persona non grata’ (istenmeyen adam) ilan edildi.

Malezya’da yaklaşan genel seçimlerle ilgili hükümeti eleştiren Avustralyalı bağımsız senatör Nick Xenophon’un, Kuala Lumpur havaalanında, ismi arananlar listesinde olduğu gerekçesiyle göz altına alındığı duyuruldu. Xenophon’un, Haziran’da yapılacak genel seçimlerle ilgili muhalefet lideri Anwar Ibrahim ve kabine bakanıyla görüşmek üzere ülkeye giriş yaptığı ifade edildi.

AP’ye konuşan Xenophon, kendisinin Malezya’da “persona non grata” ilan edildiğini ve durumun Malezya’yla ilgili endişelerini doğruladığını belirtti.

Xenophon’u havaalanında ziyaret eden muhalefet lideri İbrahim’in kurmaylarından İbrahim Yakup ise bunun Malezya’nın alnına sürülmüş kara bir leke olduğunu söyledi.

Öte yandan Avustralya Dışişleri Bakanı Bob Carr, senatör Xenophon’ın derhal salıverilmesi çağrısında bulunarak, durumun, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri açısından hayal kırıklığı olduğunu vurguladı. Xenophon, geçen yıl da Kuala Kumpur’a gelmiş, seçim sistemini protesto eden binlerce kişinin üzerine göz yaşartıcı gaz sıkılması yüzünden hükümeti eleştirmişti. Senatörün en geç bu gece ülkeden çıkışına izin verileceği tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı