DÜNYAHABERLERİNSAN HAKLARI

Maliki: Irak’la Suriye’nin düşmanları aynı

El-Meyadin televizyonuna demeç veren Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Irak’ın Suriye’de muhaliflerle yönetim arasında kurulacak diyalogu desteklediğini, muhaliflerin silahlandırılmasına ise karşı olduğunu açıkladı.

Irak sınırından Suriye’ye silah sokulmasını önlemek için sınırdaki güvenlik tedbirlerini yoğunlaştırdıklarını belirten Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, “Bazı ülkeler, Suriye’nin iç işlerine karışmasa ve silahlı grupları desteklemese Suriye’de bu kadar kan dökülmezdi” dedi.

Bölgede yaşanan Arap isyanlarına kimin liderlik ettiğinin belli olmadığını vurgulayan Maliki, “Bu isyanlar, Arap ülkelerinde iyiyle kötünün birbirinden ayrılmasını imkansız kılan şartların oluşmasına sebep oldu. Arap Baharının bir sonbahara veya kışa dönüşmesi ve bölgenin istikrarsızlaşması kaygısı söz konusu” dedi.

Devrimlerden sonra da bölgedeki ülkelerde istikrarın sağlanamadığına dikkat çeken Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, bu devrimler sırasında söz konusu edilen kaygıların tamamen yerinde olduğunun görüldüğünü söyledi.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki ayrıca Suriye’de istikrarsızlık yaratarak dış müdahale ile rejim değişikliği gerçekleştirmek isteyen çevrelerin Irak’ta da hükümeti devirmeye çalıştığını belirterek Irak’la Suriye’nin düşmanlarının aynı olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı