DÜNYAİNSAN HAKLARIIrakSon Dakika

Maliki:Barzani ile İttifaka evet ama …

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile ittifak için öne sürdüğü ön şartı açıkladı.

Kurdpress haber ajansının bildirdiğine göre Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, yaptığı haftalık konuşmasında Barzani’nin Irak’ın toprak bütünlüğüne ve Irak servetinin ortak paylaşımına bağlı kalması durumunda kendisiyle yeniden ittifak yapabileceğini söyledi.

Barzani’den dostum ve kardeşim diye bahseden ve ortak bir mücadele geçmişine sahip olduklarını hatırlatan Maliki, Barzani ile yaşadığı görüş ayrılıklarıyla ilgili olarak da “Bizim partisel veya mezhebi bir ihtilafımız yok, mesele bir halkın haklarıyla ilgilidir” dedi.

Hükümet kurma konusunda her partiyle koalisyona açık olduğunun sinyalini veren Maliki, “hiçbir siyasi partiye karşı kırmızıçizgiye sahip değiliz; ancak onların daha önce açıkladığımız ilkelere bağlı kalması gerekiyor” dedi.

30 Nisan’da yapılan Irak seçimlerine ait resmi olmayan ilk sonuçlara göre Maliki liderliğindeki Kanun Devleti İttifakı’nın önde olduğu belirtilirken, Maliki’nin siyasi rakiplerinden İyad Allavi Nuri el-Maliki’nin 3. dönemde de başbakanlığa seçilebileceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı