DÜNYAİNSAN HAKLARI

Mekke-i Mükerreme’deki vinç kazasında Suudi yönetiminin kusuru var

İran İslami Şura Meclisi Başkanı  Ali Laricani, Mekke-i Mükerreme’de  çok sayıda  hacı adayının  ölümü ve yaralanmasına neden olan vinç kazasında Arabistan hükümetinin hatasının olduğunu söyledi.

Ali Laricani, Mekke’de  yaşanan elem verici hadiseden dolayı  Müslümanlara hitaben yayınladığı taziye mesajında,  hadisede  hayatını kaybedenlerin aileleriyle dert ortaklığı içinde olduğunu bildirirken Arabistan hükümetinin hacı adaylarının güvenliği için gerekli önlemleri alması gerektiğini ve bu konuda  yeterli tedbir almadığı için yaşanan hadisede  çok sayıda hacı adayının   hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına  neden olduğunu  bildirdi.

İran meclis başkanı,  söz konusu hadisenin meydana gelmesi ve  çok sayıda  insanın ölmesi ve yaralanmasının  bütün Müslümanların kalplerini  yaraladığını ve bu konuda bir an önce gerekli işlemlerin ve takibatın yapılması gereğinin altını önemle  çizdi.

Bilindiği gibi Cuma günü  Mekke-i Mükerreme’de bir vincin devrilmesi sonucu 8’i İranlı olmak üzere  107 ziyaretçi hayatını kaybetmiş ve 238 ziyaretçi de yaralanmıştı. Bu elim olayda 8 de Türkiye vatandaşı hacı hayatını kaybetliştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı