DÜNYAİNSAN HAKLARISon Dakika

Merkel: İşsiz gençler göçe hazır olmalı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Euro bölgesinde işsiz olan 3.6 milyon gencin, iş bulmak için başka yerlere göçmeye hazır olmaları gerektiğini söyledi.

Merkel, İspanya ve Yunanistan gibi işsizliğin hiç görülmemiş düzeylere çıktığı ülkeleri uzun bir süredir eleştiriyordu.

Almanya başbakanı, BBC’ye verdiği mülakatta, yüksek işsizlik oranlarının “büyük bir kriz” olduğunu söyledi.

Merkel ayrıca, kamu harcamaları konusundaki sıkı kontrolleri de kararlılıkla savundu.

Başbakan gençler arasındaki işsizliğin, kendi gençliğinin geçtiği Doğu Almanya’da arttığı günlerde iş bulan kişilerin güneye göçenler olduğunu ifade etti.

İşsizlikle mücadele için gençlerin yer değiştirmeye hazır olması gerekli, Merkel’e göre.

Almanya başbakanı ayrıca, gençlerin, kendi suçları olmayan bir şeyin bedelini ödemelerinin adil olmadığını da belirtti.

“Fakat bundan bir çıkış yolu yok. Avrupa’da, satabileceğimiz ürün ya da hizmet üretmek zorundayız” diyen Merkel, euro bölgesinde uygulanan ekonomi politikasının doğru olduğunu da savundu.

“Kemer sıkma” ifadesini kullanmaktan imtina eden Merkel, “Euro bölgesindeki ülkeler zor durumdalar. Mesele kemer sıkma değil, büyümeye geri dönmek.” dedi.

Merkel ayrıca, “Bu süreç işliyor. Avrupa karar vermek zorunda: Hayatımızı nasıl kazanacağız? Ne üretmek istiyoruz? Bürokrasiyi nasıl azaltabiliriz? Ticareti nasıl artırabiliriz?” şeklinde konuştu.

Almanya Başbakanı Yunanistan ve İspanya konusundaki siyasetin, kendi kişisel fikri olmadığını, Uluslararası Para Fonu, Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Birliği Troykasının kararı olduğunu da ifade etti.

Bu ülkelerde Almanya karşıtı protestoları gördüğünde ne hissettiği desorulan Merkel, “Bir hükümet ve bir siyasetçi olarak bunları kabul etmek zorundasınız” dedi.

Başbakan, bütçeleri denkleştirme politikasının da esnek bir şekilde uygulandığını savundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı