DÜNYAFilistin

Mescid-i Aksa Müdürü’nden Filistinliler’e çağrı

Mescid-i Aksa Müdürü Şeyh Ömer Kesvani yaptığı açıklamada, Filistinliler’den Siyonist yerleşimcilerin baskın ve provokatif girişimlerine karşı her daim bu kutsal mekanda bulunup, camiyi korumalarını istedi.

Siyonist rejim’in radikal Yahudi grupların Aksa’ya baskın çağrılarının tehlikeli sonuçlarından endişe duyduğunu dile getiren Şeyh Ömer Kesvani, Siyonist rejimin bu tür girişimlerden sorumlu olduğunu, bu girişimlerin dünya Müslümanları’nı rencide ettiğini kaydetti.

Bu arada, onlarca Siyonist yerleşimci bu sabah (25 Ocak Perşembe) Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlerken, yerleşimcilerden birinin Er-Rahme Kapısı’nın karşısında ayin yaptığı bildirildi.

“Heykel Örgütleri Birliği” Yahudi yerleşimcilere bugün Mescid-i Aksa’ya kalabalık bir şekilde baskın düzenleme çağrısında bulunmuştu.

Heykel Örgütleri Birliği tarafından dün yayınlanan bildiride, baskının geçen hafta Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen ve ayin yapmak isteyen bir grup yerleşimcinin Müslümanlar ve Mescid-i Aksa bekçilerince kovulmalarına cevap niteliğinde olacağı öne sürüldü.

Bildiride, bugünkü baskın sırasında Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’nın avlusunda açıkça ayin yapmaları talep edildi.

Mescid-i Aksa’yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekan bakımından ikiye bölme planları yapan işgal yönetimi, oldubitti yaparak bu planlarını hayata geçirebileceği zemini hazırlamaları için Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.

İşgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa’ya giren Siyonist yerleşimciler, bir süre avluda dolaştıktan sonra Es-Silsile Kapısı’ndan çıkıyor.

İşgal polisi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesine öğleden önce ve sonra olmak üzere iki ayrı zaman diliminde izin verirken, Yahudi yerleşimciler baskınlar için daha çok cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı