DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon DakikaTÜRKİYE

Milletvekilinden büyük iddia:22 bin IŞİD militanı Türkiye’de eğitildi!

Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, IŞİD’in insan kaynağıyla ilgili çarpıcı bir iddia ortaya attı. Hükümetin bilgisi dahilinde 22 bin teröristin Türkiye’de eğitildiklerini ve IŞİD saflarında çarpışmak üzere Irak ile Suriye’ye gönderildiklerini öne süren Ediboğlu, “Türkiye’de 22 bin IŞİD militanı hücre tipi örgütlendi. Eğitildi ve daha sonra Irak, Suriye gibi ülkelere çarpışmaya gitti” dedi. IŞİD’in Orta Doğu’da iç çatışmaların başladığı günden bu yanan Türkiye’yi bir otel gibi kullandığını ifade eden Ediboğlu, bu durumun artık saklanamadığını söyledi. IŞİD’in Türkiye’yi insan ve lojistik kaynak olarak kullandığına dikkat çeken Ediboğlu, “Bunu sadece biz bilmiyoruz. Dünya kamuoyu Türkiye’nin IŞİD’e her türlü desteği verdiğini yakından biliyor” dedi.

MKE damgalı patlayıcı 

Erbil’deki dört patlamada kullanılan mühimmatın üzerinde MKE damgalarının bulunduğunun görüldüğünü anımsatan Ediboğlu, Türkmen katliamına rağmen IŞİD’e hâlâ silah ve patlayıcı gitmesini eleştirdi. Ediboğlu, “Silah kaçakçılığı devam ediyor. Bölgeye IŞİD militanlarına Türkiye üzerinden sadece silah değil, aynı zamanda mühimmat gidiyor” dedi. AKP’nin toplumu bilgilendirmediğini de ifade eden Ediboğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’den Suriye ve Irak’ta çarpışan militanların olduğunu ve yine Avrupa’dan militan gittiği bunların bazılarının Türk olduğu bilinirken AKP neden açıklamıyor? Türkiye’den giden militanların içerisinde en az 100 kişinin hayatını kaybettiği bilgileri de geliyor. Türkiye’den örgüte militan ve mühimmat yardımı gittiğini sokaktaki vatandaşlarımız bile konuşurken hükümetin susmasının bir nedeni olmalı.”

Newsweek’in haberi

Öte yandan Amerikan Newsweek dergisi, İstanbul gibi metropollerden terör örgütü IŞİD saflarına katılan Türklerin hikâyelerini mercek altına aldı. “Cihat Otoyolu” başlıklı haber analiz, iki çocuk sahibi 28 yaşındaki Deniz Şahin’in dramıyla başlıyor. Şahin’in eski eşi Sadık, geçtiğimiz nisan ayında çocuklarını görme bahanesiyle geldiği Ankara’nın Kazan ilçesinde 4 yaşındaki oğlu Halil İbrahim ile 10 yaşındaki kızı Esma Sena’yı kaçırarak IŞİD’in merkezi olan Suriye’nin Rakka kentine götürmüş. Ayrıca İstanbul Büyükçekmece’de yaşayan 44 yaşındaki tekstilci Şahin Aktan’ın 25 yaşındaki Kırgız asıllı eşi Svetlana, 3 yaşındaki oğulları Destan ile birlikte Rakka’ya giderek IŞİD’e katıldığını iddia eden dergi, Kocaeli’nin sanayi bölgesi Dilovası’nda öğretmen olan Kenan Beyaztaş’a da yer vermiş. Sol görüşlü ve Kürt kökenli olduğunu ifade eden Beyaztaş, “Katılan pek çok kişi var. Polis ise hiçbir şey yapmıyor” diyor. Anlattığına göre 25 yaşındaki oto tamircisi kardeşi Ahmet de IŞİD’e geçen ay katılmış. Ahmet, Dilovası’ndan Suriye’ye giden iki minibüse binen 19 kişi arasındaymış.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı