DÜNYAFilistinSon Dakika

Milyonluk Kudüs Gösterilerinde 386’dan Fazla Kişi Yaralandı ​

Büyük Dönüş Yürüyüşü kapsamında Gazze sınırında bugün ‘Milyonluk Kudüs’ sloganıyla yapılan gösterilerde gerçek mermi, plastik mermi ve göz yaşartıcı bombalarla sağlık ekiplerine, gazetecilere ve masum halka saldıran işgal güçleri 386’dan fazla kişiyi yaraladılar.

Filistin Enformasyon Merkezi’nin gösteri alanlarında bulunan muhabirleri görgü şahitleriyle hastane kaynaklarına dayandırarak verdikleri bilgilerde, dikenli tellerin arkasında mevzilenmiş olan işgal askerlerinin saldırısı sonucu şimdiye kadar 386 kişinin yaralandığını belirttiler.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirleri, işgal güçlerinin Gazze’nin doğusundaki dönüş çadırındaki sağlık ekibine gaz bombalarıyla saldırdıklarını ve tam bu sırada Gazze’ye yardım getiren Kilometrelerce Gülücük Kafilesinden bir heyetin de çadıra geldiğini ifade ettiler.

Sağlık Bakanlığı ise yaptığı açıklamada işgal güçlerinin kasıtlı olarak sağlık çalışanlarını hedef aldığını belirterek, işgal güçlerinin saldırısı sonucu bir ambulansın camlarının kırıldığını duyurdu.

Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün 11’inci cumasında ‘Milyonluk Kudüs’ gösterilerine Filistin halkının yoğun ilgi gösterdiği görüldü.

Cuma namazında sonra çadırlara oradan da eylem alanına giden gençler işgalci keskin nişancıların görüş mesafelerini kapatmak için lastik yaktılar ve işgalcilerin tarafına uçurtmalar yolladılar.

İşgal rejimi kaynakları, uçurtmaların çıkardığı yangınlardan çıkan dumanları teneffüs eden üç askerle bir Yahudi yerleşimcinin yaralandığı belirttiler.

30 Mart Toprak Günü’nde başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinde işgal güçlerinin sivil halka insanlık dışı bir şekilde güç kullanması sonucu şimdiye kadar 129 kişi şehit olurken, 14 bine yakın kişi de yaralandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı