DÜNYAORTADOĞUSon Dakika

Mişel Avn’ın Seçilmesi Direniş Ekseni Ve Lübnan’ın Tamamı İçin Başarıdır

Lübnan Meclisi’nde 13. cumhurbaşkanını seçmek üzere düzenlenen 46. oturumun ikinci turunda Özgür Yurtsever Hareketi’nden General Mişel Avn, 83 vekilin oyunu alarak iki buçuk yıldır boş olan cumhurbaşkanlığı koltuğuna seçildi.

Lübnan’ın en yaşlı cumhurbaşkanı unvanını taşıyacak 81 yaşındaki Avn, 6 yıl boyunca bu görevi yürütecek. Gerçekleştirilen 46. oturum için sabah saatlerinden itibaren meclise gelmeye başlayan milletvekilleri arasında Başbakan Temam Selam, kabine üyeleri, eski Başbakan Saad Hariri, Dürzi lider Velid Canbolat, Ketaib Partisi lideri Sami Cemayel de yer aldı.

Meclis Başkanı Nebih Berri’nin yoklama yapmasının ardından 127 milletvekilinin hazır bulunduğu mecliste oylamaya geçildi. Oylamada hiçbir aday gerekli olan 86 vekilin oyunu alamayınca ikinci tura geçildi.

Oylamada 36 oy boş çıkarken 7 oy geçersiz sayıldı. İlk turda düzenlenen oylama için dağıtılan oy pusulalarının bazılarında “Sedir Devrimi Lübnan’ın hizmetinde” yazılı geçersiz oylar da çıktı.

Meclis Başkanı Berri, Avn’ın seçilmesinin ardından meclise hitap ederek teşekkürlerini sundu. Berri’nin konuşmasından sonra cumhurbaşkanı seçilen General Mişel Avn teşekkür konuşması yaptı.

Avn’ın seçilmesinin hemen ardından taraftarları havai fişek ve kornalarla kutlama yapmaya başladı. Lübnan Parlamentosu yapılan 45 oturumun sonunda Mişel Avn’ı cumhurbaşkanlığına seçmiş oldu.

Lübnan Stratejik Konular Uzmanı Hişam Cabir Tasnim Haber Ajansı’na seçimlerle ilgili olarak şunları söyledi: “Şüphesiz Mişel Avn’ın cumhurbaşkanlığına seçilmesi Lübnan direnişi için bir başarı sayılmaktadır. Çünkü Mişel Avn’ı öneren ve seçilmesi vurgusunda bulunan Hizbullah Hareketi ve Seyyid Hasan Nasrallah’dı. Mişel Avn vefalı bir insandır ben onu uzun süredir tanıyorum. O, 10 yıl önce Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri ile mutabakat mektubu imzalamış ve imzaladığı bu mutabakata tamamen sadık kalmıştı. Bu sebepten Avn’a direniş karşıtı olan bazı ülkeler tarafından politikasını değiştirmesi için baskı yapılmasına rağmen o anlaşmaya sadık kaldı. Bununla birlikte şunu söyleyebiliriz ki Mişel Avn’ın seçilmesi direniş ekseni için bir başarıdır. Ayrıca bu durum seçim krizinden çıkılmış olması nedeniyle Lübnan için de bir başarı sayılmaktadır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı