DÜNYAMısır

Mısır, Gazze’nin Hayat Damarları Tünelleri Yok Etmek İçin Deniz Suyu Kullanacak

Mısır rejimi, dün gece ve bugün sabah erken saatlerde, daha önce Mısır – Gazze sınırına döşediği devasa borulara deniz suyu pompaladığını belirterek, bununla sınırda yıkamadığı tünelleri yıkmayı hedeflediğini duyurdu.

Mısır ordusu daha önce yaptığı açıklamada, tünellerden yıkamadıklarının çökmesini sağlamak için sınır boyunca kazıdıkları devasa borulara deniz suyunu pompalayacaklarını ilan etmişti.

Mısır rejimi daha önce tampon bölge ilan ettiği 14 kilometre uzunluğundaki bölgeye yer alıntından boru döşedi. Devasa boruların üzerinde delikler bulunmakta, buradan kumlu bir yapıya sahip olan toprağa yayılan sular bölgede bulunan tünellerin çökmesini sağlayacak.

Siyonist rejim adına bu projeyi daha önce Hüsnü Mübarek hayata geçirmek istemiş, ancak tepkiler üzerine vazgeçmişti. Ancak Mısır’da meşru yönetime darbe yapan cunta, kısa süre içinde önce tünelleri bir bir havaya uçurdu. Tespit edemediği için yıkamadığı tünelleri de şimdi deniz suyuyla yıkmaya çalışıyor.

Mısır’ı uyaran uzmanlar, tuzlu suyun karışacağı yer altı sularının zamanla Mısır tarımına büyük zararlar vereceğini söylüyorlar.

Mısır ile Gazze arasındaki tüneller dokuz yıldır ambargo altında bulunan Gazze’nin hayat damarları durumunda. Bölge halkının temel ihtiyaç maddelerinin büyük bir bölümü bu tüneller vasıtasıyla içeriye sokuluyor. Ancak işgal rejiminin ambargosu altındaki Gazze, Siyonist rejim kadar Mısır’dan da büyük bir zulüm ve düşmanlık görüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı