DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

Mısır ordusu: Gazze sınırında 1659 tünel tahrip ettik

Mısır ordusu sözcüsü Albay Muhammed Semir, Mısır ordusuna bağlı birliklerin Gazze sınırında 20 tüneli daha tahrip etmesiyle bugüne kadar yıkılan tünel sayısının 1659’a yükseldiğini söyledi.

Sözcü, bugün Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, tünelleri yıkarken Mısır’a girmeye çalışan üç Filistinlinin de tutuklandığını belirtti.

Amerikan istihbaratına yakınlığıyla tanınan Intelligence Online ise yayınladığı raporda, Gazze-Mısır arasındaki gizli tünellerin Mısır’da yapılan darbenin ardından Amerika ile Mısır’ın ortak çalışmaları neticesinde ciddi manada hasar gördüklerini yazdı.

Raporda verilen rakamlara göre Mısır ordusunun Hamas’ın silah, mühimmat ve gıda temininde kullandığı tünelleri bulmasına yardımcı olmak için Amerikan idaresi 28 Ağustos 2013 tarihinde 10 milyon dolarlık bir yardımı Raytheon Technologies şirketine aktardı.

Mısır ordusunun tünelleri bulup tahrip etmesi için Amerikan idaresi Mısır ordusuna 2008 yılından beri 23 milyon dolarlık yardımda bulundu. Bu yardım yer altındaki hareketleri takip etmek için kullanılan cihazlarla, kepçe, dozer, araç ve teknik malzemeyi temin işinde kullanıyor.

İşgal rejiminin isteği, Amerika ve Mısır’ın da arzusu doğrultusunda yok edilen tüneller Gazze için adeta hayat damarları idi. Yıllarca kuşatma altında kalan Gazze halkı gıda, yakıt ve ilaç ihtiyacını tünellerden karşılıyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı