DÜNYAMısır

Mısır ordusunun Sina’da operasyonları sürüyor

Mısır ordusunun Şeyh Zuveyd, Refah ve Ariş bölgelerinde silahlı gruplara karşı başlattığı operasyonlarda, 4’ü asker 102 kişi öldü.

Mısır ordusunun Sina’nın kuzeyindeki Eş-Şeyh Zuveyd, Refah ve el-Ariş bölgelerinde silahlı gruplara karşı başlattığı operasyonlarda, 4’ü asker 102 kişinin öldüğü, 3’ü asker 7 kişinin yaralandığı bildirildi.

Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Muhammed Samir, Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, “Operasyonların 5’inci gününde silahlı gruptan 98 kişi öldürüldü, şüpheli 23 kişi yakalandı” ifadesini kullandı.

Operasyonlarda ordu güçlerinin verdiği kayıplara ilişkin ise silahlı unsurlarla girilen çatışmada yola döşenen bombanın patlaması sonucu 4 askerin öldüğünü, 3 asker ile 4 kişinin yaralandığını kaydeden Samir, söz konusu 4 yaralının kimliği hakkında bilgi vermedi.

Kuzey Sina’da, başta, Kasım 2014’te DAİŞ’e biat ettiğini duyuran ve daha sonra adını Sina Vilayeti olarak değiştiren Ensar Beyt el-Makdis adlı örgüt olmak üzere birtakım silahlı grupların etkin olduğu belirtiliyor.

Mısır ordusu ve emniyet teşkilatı, Eylül 2013’ten bu yana başta Sina olmak üzere birçok ilde “terörist ve tekfirci” olarak adlandırdığı unsurlara yönelik “güvenlik güçlerini hedef alan saldırılar düzenledikleri” gerekçesiyle operasyonlar düzenliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı