DÜNYAİNSAN HAKLARISuriye

Mısır, Suriye’ye yapılacak herhangi bir askeri müdahaleye karşı çıktı

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ülkelerinin kapılarının Suriyelilere açık olduğunu belirterek, Suriye’ye yapılacak herhangi bir askeri müdahaleye karşı olduklarını söyledi.

Mursi, bazı devletlerin kendi sorunlarını Suriye davası üzerinden çözümleme gayreti içinde bulunduklarını ifade ederek, Mısır’ın, Suriye’de devam eden terörist katliamların karşısında olduğunu kaydetti.

Mursi, Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr’ın okuduğu mesajda, “Suriye krizi için halkın talep ettiği değişiklikleri gerçekleştirecek siyasi bir çözüm gerekmektedir. Bu bağlamda, Mısır’ın Suriye’ye gösterdiği destek stratejik yardımdan çok ahlaki bir görevdir” ifadelerini kullandı.

Suriye’deki birliğin önemine işaret eden Mursi, “katliam” olarak adlandırdığı sivil ölümlerine derhal bir son verilmesi gerektiğini söyledi.

Mursi, BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’ın planına destek verilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Suriye krizinin çözümü için uluslararası bir tutum oluşturulmalı ve Suriye halkı da birlik içinde olmalıdır” görüşünü dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı