DÜNYAHABERLERORTADOĞU

Mısır’da Kıpti Hristiyanlara saldırıyı IŞİD üstlendi

Mısır’da dün Kıpti Hristiyanlara yapılan saldırıyı IŞİD üstlendi. Saldırıda ölenlerin sayısı 29’a yükselirken Mısır, Libya’da militanlara ait hedefleri vurmayı sürdürdüğünü duyurdu.

Reuters’in aktardığına göre IŞİD yaptığı açıklamada dün Minye kentinde Aziz Samuel manastırına giden Hristiyan Kıptilere yapılan silahlı saldırıyı üstlendi. Kıpti kafile, Kahire’nin güneyindeki manastıra iki otobüs ve bir kamyon ile seyahat ettikleri sırada silahlı kişilerin saldırısına uğramış, saldırıda 29 kişi hayatını kaybetmişti. Yaralanan 24 kişiden 13 kişinin ise tedavisi sürüyor.

MISIR, LİBYA’DA HAVA SALDIRISI YAPIYOR

Mısır savaş uçakları Libya’nın doğusundaki hedefleri bombaladı Saldırıdan birkaç saat sonra Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Es Sisi Libya’daki militanların eğitim kamplarına hava saldırısı emri vermişti. Mısır Hava Kuvvetleri yaptığı açıklamada “gece gündüz devam eden saldırılarda önceden belirlenen tüm hedefler- militanların toplanma noktaları ve eğitim kampları- yok edildi” dedi.

Üst düzey Mısırlı yetkililer ise savaş uçaklarının Libya’nın doğusunda IŞİD’e değil El Kaide’ye bağlı olduğu düşünülen Şura Konseyi adlı grubu vurduğunu söyledi.

‘HEDEFLERİ MISIR DEVLETİNİ YIKMAK’

Mısır’daki terör saldırısını gerçekleştirenler ve azmettirenler cezasız kalmamalı Sisi saldırıdan sonra devlet televizyonunda yaptığı konuşmada “Hedefleri Mısır devletini yıkmak. IŞİD’in Mısır’a karşı izlediği stratejiyi sitelerinden takip edin. Müslümanlar ve Hristiyanlar arasında fitne çıkarmak için nasıl da çalışıyor ve nasıl da Hristiyanlara devlet sizin güvenliğinizi yeterince sağlayamıyor diyor” dedi.

Son zamanlarda gerçekleşen Kahire, Tanta ve İskenderiye’de Kıptilere yönelik saldırıların Mısır halkının birliğini hedef aldığını belirten Sisi, “5-6 aydır güvenlik güçlerimize IŞİD’in Suriye’de işini bitirdiğini ve Halep’ten çıkan savaşçılara dikkat etmeleri gerektiğini, onlardan bir kısmının Sina’ya yöneleceğini ve Libya ile aramızdaki ortak bölgede hareket halinde olacaklarını söyledim” diye konuştu. Sisi, “Yaşananlara göz yummayacağız. Size şunu söyleyebilirim ki bize saldırı hazırlığı yapılan kamplar güçlü bir şekilde vuruldu. Mısır ülke içinde veya dışında bize saldırmak için çalışan kampları vurmada asla tereddüt etmeyecek” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı