DÜNYAMısır

Mısırlı düşünür: Hamas hakkındaki karar Mısır sabitelerine aykırıdır

Mısırlı müfekkir Muhammed Seyfu’d-Devle, Mısır yargısının İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ı terör örgütü ilan etmesinin Mısır’da hiç kimsenin görüşünü yansıtmadığını ve Mısır vicdanını temsil etmediğini, Mısır’ın duruşuna hakaret olduğunu söyledi.

“Siyonizm Karşıtı Mısırlılar” hareketinin kurucusu Seyfu’d-Devle, dün akşam (28 Şubat Cumartesi) yaptığı açıklamada, kararın Mısır’da daha önce benzeri görülmemiş bir yargı kararı olduğunu ve Camp David Anlaşması’nın imzalandığı dönemde dahi böyle bir karar verilmediğini belirtti.

Kararın işgal rejiminin tavrına uyduğunu ve Mısır yargısının Filistin davası yanlısı tavrıyla çeliştiğini bildiren Seyfu’d-Devle, Hamas’ın değil, Filistin’de, Mısır’da, Lübnan’da ve Suriye’de cinayetler işleyen işgal rejiminin terörist ilan edilmesi gerektiğini ifade etti.

Hukuki olarak da kararı veren mahkemenin böyle bir davaya bakmaya yetkisi olmadığına dikkat çeken Seyfu’d-Devle, kararda Filistinliler ve direniş aleyhine kampanya yürüten Mısır medyasının yayınlarının etkisinin de bulunduğunu belirtti.

Siyonizm karşıtı Mısırlı düşünür, “Filistin direnişi yargıda değil,savaş, şehadet, istişhad ve kahramanlık alanlarında değerlendirilir” dedi.

Kahire Acil İşler Mahkemesi, dün öğle saatlerinde aldığı kararla Hamas Hareketi’ni “terör örgütü” ilan etmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı