HABERLERSon DakikaTÜRKİYE

MİT’ten Sonra Asker de yargılanamayacak

Mit’ten sonra Askerde yargılanmayacak.Darbe dönemlerinde bile bu kadar rahat değillerdi.. Hükümetin hazırladığı yasa ile artık askerlerin yargılanması Hükumet’in izin ve onayına bırakıldı.Bu yasa “Hükumet Askere gayri meşru işler mi teklif etti ki, asker kendisini koruyacak yasayı talep etti? Sorusunu akıllara getirdi.

İşte vesayet dönemi nakaratlarıyla kandırlanların geldiği son nokta, beyaz Toroslar ile halkı korkutanlar, arabaları değiştirip Kapkara torosları piyasaya sürme hazırlığı içindeler.

Milli Savunma Bakanlığı işkence, infaz gibi suçlar işleyen askerlerin yargılanmasını engelleyecek bir yasa tasarısı hazırladı. Tasarı askere adeta öldürme özgürlüğü getiriyor!

Milli Savunma Bakanlığı’nın hazırladığı taslağa göre askerler ‘silah kullanma yetkisini aşma, işkence, kötü muamele’ gibi konularda suçlanmaları halinde ancak Başbakan ve Milli Savunma Bakanı’nın izniyle yargılanabilecek.

SUÇ İŞLEYEN ASKERE HÜKÜMET KORUMASI
Hürriyet gazetesinin haberine göre Milli Savunma Bakanlığı’nın hazırlayıp Adalet Bakanlığı’na sunduğu taslakta er-subay ayrımı da kaldırıldı. ‘Terörle mücadalede görevli tüm TSK mensuplarının izne bağlı olarak yargılanabilmeleri’ yönünde düzenleme yapıldı. Taslağa son şekli Bakanlar Kurulu’nda verilecek. Edinilen bilgiye göre Alınan bilgiye göre, ‘terörle mücadalede’ adı altında görev yapan askerler hakkında, infaz, işkence gibi suçlamalarda bulunulduğu zaman doğrudan soruşturma yapılmayacak. Dava açılacaksa ilgili savcılıklar, önce Milli Savunma Bakanlığı’ndan soruşturma izni talep edecek. Milli Savunma Bakanı, ‘uygun’ derse izinde ilk aşama tamamlanmış olacak.

BAŞBAKAN İSTEMEZSE ASKERLER YARGILANMAYACAK
Ancak Başbakan’ın da onayı ile TSK mensuplarının yargılanması mümkün olabilecek. Milli Savunma Bakanı, ‘Bu suçlama haksız’ diyerek soruşturmaya izin vermezse herhangi bir yargılama yapılamayacak.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı