HABERLER

Muallim: Öncelik İdlib’i Kurtarmaktır… Hiç Kimse Kürt Federalliğini Kabul Edemez

Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid Muallim; Suriye’nin maruz kaldığı tüm bu muhtelif yönlü savaşa rağmen milli davalara inancından caymadığını vurgularken, bölgenin tanık olduğu bu durumların mutlaka düzeltilmesi gereken ortak milli çalışmalardaki aksaklık olduğunu ifade etti.

Şam Üniversitesi öğretim görevlileri ve öğrencileri ile dün akşam Üniversite Konferans Salonunda bir araya gelen Muallim; Sudan Başkanı Ömer el Beşir’in Suriye’ye bulunduğu ziyaretin, Suriye’ye uygulanan zalim yaptırımların kırılmasında bir adım teşkil ettiğini söyledi.

Muallim Suriye ve bölgenin tanık olduğu bu düşmancı planların görünürde ABD planları olduğuna işaret ederken, fakat gerçekte bu planların Suriye’nin bölgedeki kilit rolü ve gücünü kırmayı amaçlayan İsrail planlarından başka bir şey olmadığının altını çizdi.

Suriye’nin kuzeydoğusundaki durumlar konusunda ise Muallim; kesinlikle hiç kimsenin bağımsız ya da federal varlıkların bulunmasını kabul etmediğine vurgu yaptı. Muallim kuşkusuz herkesin vatana dönmesi gerektiğinin altını çizdi. Vatanın vatansever herkese tereddütsüz kucak açtığını ifade eden Muallim; Suriye’nin her karış toprağında güvenlik, istikrar ve egemenliğin sağlanmasında devlet kararının tartışmasız ve ısrarcı bir karar olduğunu vurguladı.

Bir hafta önce başkent Şam’da düzenlenen Suriye Rusya karma komitesi toplantılarının önemine dikkat çeken Muallim; bu toplantılar sonucunda iki taraf arasında ekonomi, sosyal, kültürel, bilimsel ve daha başka alanlarda stratejik ortaklıklar ve şirketlerin kurulacağını açıkladı.

Muallim Suriye ve halkına karşı düşmancı planları hayata geçirmeye çalışan ve terörü destekleyen devletlerin hem kendi aralarında hem de bizzat içlerinde ciddi siyasi ve ekonomik sorunlar yaşamaya başladıklarına dikkat çekti. Suriye’nin günden güne daha iyi bir duruma geldiğini ifade eden Muallim, Suriye ve halkına karşı düşmancı planları ve terörü destekleyen devletlerin gelecekte kesinlikle iyi durumda olmayacaklarını sözlerine ekledi.

Buluşmada soruları cevaplayan Muallim İdlib konusunda şunları söyledi: “Devletin şu an temel önceliği İdlib İlini terörden kurtarmaktır. Bu konuda Suriye ve Rusya arasında daimi ve sıkı bir koordinasyon mevcuttur. Türkiye rejimi başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kiralık teröristleri şu ana dek İdlib konusunda sağlanan anlaşmalara bağlı kalmadılar…”

Suriye yönetiminin İdlib’in kurtarılmasında siyasi diyalogu tercih ettiğini vurgulayan Muallim; fakat sonuç itibarıyla Suriye’nin İdlib dahil vatan topraklarının her karışını terörden kurtarıp egemenlik ve güvenliği sağlama kararında azimli olduğunun altını çizdi.

Anayasa komitesinin teşkili konusunda ise Muallim; bu komitenin göreve başlamasından söz etmek için zamanın henüz erken olduğunu; çünkü bir kısım Arap ülkeleri ve Türkiye rejiminin bu komitenin teşkil edilmesi çabalarını aksattıklarına dikkat çekti.

Muallim soruları yanıtlarken Kürt militanların davranışları ve Türkiye rejiminin Suriye’nin kuzeyindeki bölgelere bulunduğu saldırılara da değindi. Bu konuda Suriyeli Kürtlerin Suriye halkının ayrılmaz bir parçası olduğunu belirten Muallim; Suriye hükümetinin her daim diyaloga açık olmasıyla her kesi ABD vaatleri ve hayallerine kapılmamaya davet etti.

Suriye’de gayrı meşru bir şekilde bulunan yabancı güçler konusunda ise Muallim; bu devletlerin Suriye’de siyasi çözümde kendilerine bir pay ve rol aradıklarını ifade etti. Bu devletlerin hiçbir şekilde emellerine ulaşamayacaklarını belirten Muallim; dolayısıyla Suriye topraklarına işgallerine son vermeleri gerektiğini vurguladı.

Tehcir edilen Suriyelilerin geri dönüşleri konusunda ise Muallim; Suriye’nin bunun için gerekli ortam ve koşulları sağladığını belirtti. Şu ana dek 220 binden fazla Suriyelinin vatana döndüklerini belirten Muallim; aralarında kanunsuz bir şekilde çıkanlar bulunmasıyla hiç birinin herhangi bir şekilde rahatsız edilmediklerini belirtti. Muallim tam tersine Suriye’nin tüm evlatlarına sıcak kucağını açtığını, onlara onurlu ve hür bir yaşamı garantilemeye çalıştığının altını çizdi.

Bir kısım devletlerin Suriyelilerin dönüşlerini engellemeye çalıştıklarını belirten Muallim, amaçlarının siyasi ticaretini yapmak olduğunu ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı