DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon DakikaSuriye

Muhalif teröristler Suriye’nin Rakka şehrinin halkına hayatı zindan ettiler

Suriye’nin doğusundaki Rakka kenti sakinlerinin durumu, Kaide terör örgütüne bağlı Nusra Cephesi ve sözde Irak ve Şam’da İslam Devleti (IŞİD) teröristlerinin girdiği bir çok bölgeden hiç bir fark bulunmuyor.

Kent ahalisi, Suriye’de radikalciliği yaymak, karanlık ve cahiliye Emarelerini kurmak için petrol şeyhlikleri tarafından finanslı Recep Tayyib Erdoğan Hükümeti tarafından destekli olarak dünyanın dört bir yanından gelen tekfiriler kanalıyla gelecek olan korku, yıkım ve ölümü yaşıyor.

Rakka’da ahali hakkında teröristlerin itimad ettikleri vahşi uygulamalarla ilgili eldeki haberlerin azlığına rağmen, ahalinin kentten çıkmalarını engelliyorlar ancak, iletişim vesileleri kanalıyla sızdırılan haberler onların vahşi yüzlerini göstermeye kafidir. Öyle ki ahali, kentleri Rakka’nın cahiliye dönemine geri döndüğünü baskı ve kan dilinden başka hiç bir dilin bulunmadığını belirtiyor.

Kentin güvenliğini çalarak okul ve üniversitelerinin ışığını tekfiri fetvalarıyla değiştiren teröristlerin uygulamalarından şikayetçi olan ahalinin çektiği acılar, Reuters Haber Ajansının yayınladığı bülten, daha önce sözde DAİŞ’ten sonra silahlı terör gruplarının girmesi ve ahaliye tekfiri ahkamların dayatılması ardından kentte meydana gelenler, sadece azın azını yansıtıyor.

Kentlerinin onlarca yıldır yaşadığı güven ve huzurdan sonra kendilerini Kaide örgütünün kabzasında bulan ahali, kendi iddialarına göre “İslam öğretilerine ters düşmesi nedeniyle dükkanlarda tütünün satılmasını yasaklayan, kamu binalarını hapishanelere çeviren ve kentin elektriğini kesen” tekfiri terörist gruplarının bazı uygulamalarını Sky pe kanalıyla yansıttılar.

Ajans görgü tanıklarından naklen, “teröristlerin İslam öğretilerine ters düştüğü ve kız öğrencilerin eğitim gördüğü gerekçesiyle Üniversiteleri kapattıklarına, kamu parklarındaki heykelleri yıktıklarına, müzeleride yağmaladıklarına” işaret ettler.

İbadet yerleri Cami ve Kiliselerde Kaide teröristlerinden nasibini alan yerler arasında, öyleki tekfiri örgüt elemanları Kilise dahili ve haricindeki ikona ve haçları yıkarak yakmaları ardından, bazılarını işkence yerine dönüştürdüklerini de aktarıyor.

Ajans ayrıca, son olarak sosyal medyada Rakka’da, Suudili, Amerikan ve Türk istihabaratçıları tarafından finanse edilen teröristlerin Şehitler Kilisesini kendilerine büro ve merkeze çevirdiklerini gösteren fotoğraf ile medya raporları bunu açıkça gözler önüne serdiğini belirtiyor.

Ancak, teröristlerin kentte işledikleri en çirkef baskı resimlerinden biri de, Rakka ahalisinin herhangi protesto girişimlerini mentmek gayesiyle ana meydanda işledikleri aleni idam eylemleri olduğunu söylüyor ve Ticaret mahallerinin gündüz sadece bir kaç saatliğine açıldığını akşamın ilk saatleriyle birlikte de hareketin tamamen kesildiğine işaret ediyor.

Kentlerinde bulunan teröristler hakkında çok az şey bildiklerini söyleyen ahaliler, içlerinde Iraklıların, Körfez ülkelerinin ve Libyalıların bulunduğunu belirtiyor, batıdan destekli sözde özgür ordu bayrağı altında bulunan terörist gruplarını ilgilendiren şeyin, hırsızlık ve para toplamak olduğu bir zamanda Kaide teröristlerinin kenti tamamen ellerine geçirinceye kadar yavaş yavaş kente sızdıklarını belirtiyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı