İNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSuriye

Muhalifler: Suriye hava kuvvetleri dağıtılsın, SUK’a silah yardımı yapılsın

Suriye Ulusal Koalisyonu, Şam yönetiminin kimyasal silahları teslim etmesinin yanı sıra, hava kuvvetlerinin kullanımının da dağıtılmasını talep etti. Kendileri için de daha fazla askeri yardım talebinde bulundu.

“Kimyasal silahların bırakılmasına ek olarak, balistik füzeler ve hava kuvvetlerinin kullanımının yasaklanması konusunda da ısrarcıyız” diyen SUK, cumartesi günü netliğe kavuşan kimyasal silahlara ilişkin ABD-Rusya anlaşması hakkında doğrudan yorum yapmazken, Şam’ın Rusya’nın teklifini kabulunun ardında askeri müdahale korkusu olduğunu söyledi.

Öte yandan, SUK’da bulunan, Suriye’deki çetelerin Askeri Şefi General Selim İdris anlaşmayı kınamıştı.

SUK’ un çağrısında, askeri hava kuvvetlerinin kullanımının yasaklanmasına ilaveten, ağır silahların yerleşim birimlerinden uzak yerlere taşınması için bir plan oluşturulması gerektiği de belirtildi.

Kimyasal silahların uluslararası denetime geçirilmesinin yanında, silahları kullananların Uluslararası Ceza Mahkemeleri’nde yargılanması talebinde bulunuldu.

Suriye hava kuvvetleri yasaklansın, SUK’a silah yardımı yapılsın

Koalisyon, kendi askeri kapasitelerini geliştirmek için de, Arap ülkelerinden yardım talebini yineledi.
Koalisyon, kendilerine yapılacak askeri yardımların, Beşar Esad’ın hava kuvvetlerinin ve ağır zırhlı birliklerinin gücünü nötralize etmek, demokratik geçiş ve politik çözüm için aracı olacağını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı