DÜNYAORTADOĞUSon Dakika

Mukteda Sadr: Artık Irak Ordusunun yenildiği günler geride kaldı

Irak Sadr Hareketi lideri, Irak’taki Türkiye Büyükelçiliği önünde protesto düzenlenmesini ve Türkiye’den Musul savaşına katılmamasını istedi.

Irak Sadr Hareketi Lideri Mukteda Sadr bu gün, “artık Irak Ordusunun yenildiği günler geride kaldı” dedi.

Mukteda Sadr, Irak’ın karış karış bütün topağının Irak Ordusunun kanına bulandığını, vatanı koruyan ordunun işgalciler ve zulüm karşısında durduğunu ve El-Anbar şehrinin de bu ordunun kanı ve gücüyle kurtulduğunu vurguladı.

Sadr Hareketi Lideri aynı zamanda Musul’u kurtarma operasyonlarında Irak’a yardım edilmesini istedi ve sivillerin can güvenliğinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Mukteda Sadr, Türkiye’nin Musul savaşına katılmaması gerektiğini vurguladı ve Irak’taki Türkiye Büyükelçiliği önünde bu ülkenin Irak’ın kuzeyindeki askeri varlığının kınanması için protesto düzenlenmesini İstedi.

Recep Tayyip Erdoğan bu gün yaptığı konuşmada bu ülkenin ordusunun asla Irak’ın kuzeyinde bulunan Başika Kampından çıkmayacağını vurguladı. Erdoğan konuşmasının devamında, eğer Türkiye kuvvetleri Musul operasyonlarına katılmazsa, bunun sonucunun çok tehlikeli olacağını belirtti.

Türkiye, askeri kuvvetlerinin Musul’u kurtarma operasyonlarına katılması konusunda ısrar ederken, Irak kuvvetleri, Türk askerlerinin Irak’ın kuzeyindeki varlığının devam etmesi halinde onlara düşman gibi muamele edileceğini açıkladılar.

Irak Başbakanı Haydar El-İbadi dün sabah Musul’u teröristlerin pençesinden kurtarma operasyonlarının başladığını açıkladı. Haydar El-İbadi yaptığı televizyon konuşmasında , “Zafer zamanı gelmiş ve Musul operasyonları başlamıştır.” dedi.

Irak Başbakanı dün, Musul’un teröristlerin pençesinden kurtarılmasına çok yaklaşıldığını açıklamıştı.

IŞİD terör örgütü 10 Haziran 2014’te Neyneva eyaletinin merkezi ve Irak’ın ikinci büyük şehri olan ve aynı zamanda Irak’ın başkenti Bağdat’a 400 kilometre uzaklıkta bulunan Musul’da kontrolü ele geçirmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı