DÜNYAFilistin

Musa Ebu Merzuk: Ablukanın kaldırılmasına ilk Abbas karşı çıktı

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Üyesi Musa Ebu Merzuk, Filistin Yönetimi’nin eline ulaşan paralarla kimseyi beklemeden Gazze’nin yeniden imarına başlayabileceğini söyledi.

Gazze’de düzenlenen konferansta konuşan Ebu Merzuk, “Filistin Yönetimi’ne çok miktarda mal ve para ulaştı. Gazze’ye yardım edecek devletlerin önümüzdeki ay yapacakları konferansı beklemeden yeniden imarı bu imkânlarla başlatma gücüne sahip” dedi.

Filistin Yönetimi’yle ilgili şok bir detayı da paylaşan Ebu Merzuk, Kahire görüşmelerinde Gazze üzerindeki ablukanın kalkmasına ilk karşı çıkan kişinin Filistin Yönetimi’nin başındaki şahıs olan Mahmud Abbas olduğunu söyledi.

Gazze’nin yeniden imarının geciktirilmesinin hiçbir makul ve geçerli sebebi olmadığını belirten Ebu Merzuk, uzlaşı hükümetinin zaman kaybetmeden yeniden imara başlaması gerektiğini hatırlattı.

Hamas lideri, Filistin Yönetimi’nin bütçesinin %51’ini Gazze lehine kullandığına dair çıkan haberlerin asılsız ve yalan olduğunu, yönetimin bütçesinin sadece %17’isini Gazze için kullandığını ifade etti.

Filistin Yönetimi’yle uzlaşı hükümetinin Gazze’ye yönelik politikalarını eleştiren Ebu Merzuk, Gazze’den tek bir üyenin katılmadığı Hamas heyetiyle görüştüğünü ve yine Gazze’nin yeniden imarı için sadece Batı Yaka’dan heyet seçtiğini söyledi.

Ebu Merzuk açıklamasının sonunda, “Gazze kendini yönetmekten aciz değil” hatırlatmasını yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı