DÜNYAFilistin

Musa Ebu Merzuk: Hamas Gazze’nin yönetimini yeniden eline alabilir

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyesi Musa Ebu Merzuk, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ve Filistin Hükümeti’nin uzlaşı anlaşmasının ilanından bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik tavrını eleştirdi.

Ebu Merzuk, Gazze Şeridi’nin idari boşluk yaşamayacağına dikkat çekerek, Hamas’ın yeniden Gazze Şeridi’nin kontrolünü eline alabileceğini söyledi.

Musa Ebu Merzuk, dün akşam (29 Haziran Pazar) sosyal paylaşım sitelerinden Facebook’taki kişisel sayfasında yaptığı açıklamada, Hamas’ın Gazze halkının huzur ve güvenliğini korumak için yeniden göreve çağrılabileceğine dikkat çekerek, Gazze Şeridi’nin şu anda ne eski hükümetin ne de yeni hükümetin idaresinde olduğunu belirtti.

23 Nisan’da Gazze’deki Eş-Şati Mülteci Kampı’nda imzalanan uzlaşı anlaşması uyarınca kurulan birlik hükümeti, Gazze Şeridi’ndeki memurların maaşlarını ödememekte ve Gazze Şeridi’nin sorunlarını görmemekte ısrar ediyor.

Filistin Yönetimi ve uzlaşı hükümetinin sanki sadece Batı Yaka’yı yönetiyormuş ve Gazze Şeridi’ne ihtiyaçları yokmuş gibi davrandıklarını belirten Ebu Merzuk, Filistin halkının birlik ve bütünlüğünün Filistin Yönetimi ve uzlaşı hükümeti nezdinde bir değeri olmadığına dikkat çekerek, “Bu şekilde davranmaları uzlaşı anlaşmasını yırtıp atmış oldukları anlamına mı geliyor” diye sordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı