DÜNYAİNSAN HAKLARIMısır

Musa Ebu Merzuk: İşgalciyle barış değil geçici sükunet anlaşması imzaladık

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyelerinden Musa Ebu Merzuk, Hamas ve İslami Cihad hareketlerinin Mısır’ın öncülüğünde işgal yönetimiyle yaptığı anlaşmanın bazılarının ileri sürdüğü gibi barış anlaşması değil “geçici sükunet hali” (tehdie) olduğunu söyledi.

Anlaşmadaki “düşmanca eylemler” ifadesini Mısır İstihbaratı’nın önerdiğini ifade eden Ebu Merzuk, İsrail’in “hücum eylemleri” ifadesini önerdiğini ve Hamas ve İslami Cihad’ın işgal ordusunun Gazze Şeridi’ne saldırılarına “hücum değil savunma eylemleri” diyerek bahane bulabileceği için bu ifadeyi reddettiğini, İsrail’in kelimelerle ve kavramlarla oynamasına alışkın olduklarını belirtti.

Hamas lideri, sosyal paylaşım sitelerinden Facebook aracılığıyla (7 Eylül Cumartesi) yaptığı açıklamada, Hamas ve İslami Cihad’ın “askeri eylemler” kavramını ortaya attığını fakat direniş gruplarının eylemlerini “terör” kabul eden İsrail’in bu kavramı reddettiğini söyledi.

“Hamas ve İslami Cihad direnişi terketmişse Filistin sahasında yaşanan anlaşmazlık niye ve niye abluka devam ediyor?” diyen Ebu Merzuk, İsrail tarihinde ilk kez Tel Aviv’in direniş füzeleriyle vurulduğunu hatırlattı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı