DÜNYAHABERLERORTADOĞU

Musevi: Ayetullah Hamanei’nin Karabağ beyanatı büyük etkisi oldu

İran’ın Bakü büyükelçisi Seyyid Abbas Musevi, İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’nin kameri 17 Rebiülevvel’de dağlık Karabağ’ın kurtuluşuna destek verdiği önemli beyanatına işaretle, Ayetullah Hamanei’nin beyanatı stratejik değeri ve tesiri olduğunu ve Azerbaycan Cumhuriyeti halkı ve yetkililerince geniş çapta olumlu karşılandığını belirtti.

Pazartesi günü Kum kentinde dini ilimler merkezlerinin Emin salonunda Uluslararası “Karabağ 17 Rebi; Üstün Söylem” başlığı altında düzenlenen oturumda konuşan İran’ın Bakü büyükelçisi Musevi, İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’nin dağlık Karabağ hakkında beyanatının stratejik önemi, Azerbaycan Cumhuriyeti yetkilileri tarafından çok iyi algılandığını belirterek, Ayetullah Hamanei’nin beyanatı, işgal temeline dayanan jeo-politik düzenin daimi olamayacağını ortaya koyduğunu belirtti.

Büyükelçi Musevi, bazıları bu işgal durumu ve işgalcilik anlayışına alıştığını, ancak Ayetullah Hamanei’nin açık ve net beyanatı, işgale dayalı jeo-politik düzen, bazıları üzerinde yatırım yapmış olmalarına karşın, devam edemeyeceğini gösterdiğini kaydetti.

Büyükelçi Musevi konuşmasında bölge dışı sömürücü güçlere hitap ederek, milletlerin ve ülkelerin arasındaki fay hatları ve çatlakların üzerine yatırım yapmanın artık sonuç vermediğini vurguladı.

Ayetullah Hamanei kemeri 17 Rebiülevvel 1442 tarihinde bir kez daha dağlık Karabağ bölgesinde işgale son verilmesi ve bu bölgenin Azerbaycan Cumhuriyeti’ne iade edilmesi ve bölgenin güvenliğini tehdit eden ve acı hadise nitelediği savaşa son verme zaruretine vurgu yapmıştı.

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’nin bu değerli beyanatı üzerine Kum dini ilimler merkezleri bir oturum düzenleyerek, Ayetullah Hamanei’nin  “Azerbaycan toprakları kurtarılmalıdır”, “Bu topraklarda yaşayan Ermenilerin güvenliği korunmalıdır”, “İki taraf uluslararası sınırlara tecavüz etmemelidir” ve “ Eğer teröristler İran sınırlarına yaklaşırsa, kesin tepki veririz” sözlerini masaya yatırdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı