DÜNYAİNSAN HAKLARIIrakMEDYA ANALİZSon Dakika

Musul konsolosluğunda görevli Türk polisi:Biz çatışacaktık. Ama Ankara, kapıları açma emri verdi

Türkiye’nin Musul konsolosluğunda görevli bir özel harekat polisi, konsolosluk baskınını bir forum sitesinde anlattı: “Biz çatışacaktık. Ama Ankara, ‘kimseyi kaybedemeyiz’ diyerek kapıları açma emri verdi”

IŞİD’in Irak’ın Kuzey kenti Musul’u ele geçirmesi sırasında Türk Konsolosluğu’nu basarak 15’i diplomat 49 Türk vatandaşını rehin alması olayının ayrıntıları netleşmeye başladı. Vatan gazetesinden Mehmet Ali Demir’in haberine göre, Özel Harekat Polisleri’nin kendi aralarında haberleştiği forum sitesinde konsoloslukta çalışan bir özel tim görevlisi baskın anını şöyle anlattı:

900 komandoyla geldiler

“IŞİD, Musul elçiliğimizin kapısına 900 özel eğitimli komandoyla dayandı. Binanın hakim noktalarında keskin 

nişancı özel harekatçılar konuşlandırıldı. IŞİD, havan, doçka, bixi, rpg ve Irak ordusundan çaldığı 4 adet tankla elçiliğe dayandı. Elçilikte bulunan özel harekat personeli Dışişlerine ‘mermimizin yettiği kadar çatışacağız’ demesine rağmen Dışişleri personellerimizi göz göre göre kaybedemeyiz diyerek çatışmama emri verdi.

 

‘2 saat kapıları açmadık’

2 saat özel harekatçılar olarak kapıyı açmadık. Ama Ankara’nın emriyle açmak zorunda kaldık. ISİD militanları tüm personelimizin silahlarını almak istedi fakat özel harekat ekibi silahlarımızı almaya kalkarsanız çatışma çıkar diyerek silahlarımızı vermedik. Kendi konsolosluğumuza ait olan araçlarımıza sadece Türk personeller bindirilerek kendi Türk şoförlerimizce götürüldük.”

Forum sitesinde kaçırılan Türk personelin Musul’un Köprü mevkii denilen bölgesinde, bir otelde tutuldukları bilgisi de yer aldı.

Sözde Dünya’nın en büyük terör örgütlerinden biri olan IŞİD’in  elinde esir durumdaki birisinin forum sitesine başından geçenleri anlatacak kadar özgür olması son derece düşündürücü olmakla birlikte,Türk konsolosluk kapılarının IŞİD militanlarına sonuna kadar açılması Türkiye-IŞİD danışıklı dövüşü ve birlikteliğinin de alenen ilan edilmesidir.

Suriye’nin maruz kaldığı vesayet savaşında bu tür kuşatmaların ve Suriye askerinin kuşatmalara karşı göstermiş olduğu direniş dillere setan olmuş,bulundukları yerlere binlerce militan ile saldıran terör unsurlarına karşı asla geri adım atmamışlardır.

Suriye Askerinin yazdığı direniş destanları sayılacak olursa:

Taftanez askeri havaalanı yaklaşık 120 asker ile binlerce teröriste karşı 1 sene dayandı.
Meng askeri havaalanı 200 asker ile 1.5 sene dayandı.
Haleb merkez cezaevi 200 civarında asker 50 civarında polis ile 18 ay dayandı.
Kindi hastanesi 90 asker ile 8 ay dayandı.
Haleb piyade okulu -Haleb Polis okulu aylarca ücadele etti.
Rakka 17.birlik 2 senedir dimdik ayakta.
İdlib Abu Al Zahur askeri havaalanı 2 senedir teröristleri 50 metre yaklaştırmadı.
Suriye Arab askeri şehit oldu mevzisini bırakıp kaçmadı,askeri plan gereği çekildiği mekanlar kısa bir müddet sonra imha edildi.

Savunulan yerlerden hiç birisi teröre teslim edilmediği gibi,o bölgelerde ordunun da desteği ile büyük zaferler kazanıldı.

Şimdi duruma bakıldığında Akl-ı selim insanların vereceği tek cevap vardır;o da Türkiye IŞİD ortak hareket etmektedirler cevabı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı