DÜNYAHABERLERIrak

Musul’u Kurtarma Operasyonu

Irak ordusu, IŞİD terör örgütünün kontrolündeki Musul kentini teröristlerden tamamen kurtarmaya dayalı kapsamlı operasyonun Perşembe başlayacağını bildirdi.

Irak güvenlik kaynaklarına göre, Irak ordusu Musul kentini teröristlerden temizlemek için 5 ayrı noktada üstlenirken, ordunun kenti geri almak ve teröristlerden temizlemek için  gerekli altyapı çalışmalarını tamamladığı bildiriliyor.

Irak ordusunun Musul’un etrafında 5 yerde üslendikleri bildirilen güvenlik kaynaklarının haberine göre, teröristlerin son günlerde ağır darbe aldıkları kaydedildi.

Öte yandan haber kaynaklarına göre, Irak Selahaddin Valilik Konseyi Başkanı Ahmed El Kerim, Irak Ordusu ve güvenlik güçlerinin “Irak-Şam İslam Devleti” (IŞİD) terör örgütü unsurlarıyla çatışmalarında önemli ilerlemeler kaydettiklerini ve IŞİD mensuplarından birçoğunun kadın kılığı içerisinde, sivil ve aile taşıtlarıyla Selahaddin’den El Cezire bölgeleri ve Hamreyn dağlarına doğru kaçtıklarını söyledi.

El Kerim ayrıca IŞİD’in, bölge ülkelerinin destekleri sayesinde güç kazandığına değinerek “Onlar bölgeyi karmaşa ve kaos ortamına sokma niyetindeler. Bu teröristler kimilerinin propagandalarının aksine kuşkusuz Ehl-i Sünnet’i korumak için Irak’a gelmemişlerdir. Bunlar gerçekte din ve mezhep örtüsü altında herkesi öldürmekten ve her şeyi yağmalamaktan çekinmeyen Tekfiri bir örgütü teşkil ediyorlar. Bunların İslam’la bir ilgisi yok” diye vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı