DÜNYAİSLAM BÜYÜKLERİ

Namazın Dosdoğru Kılınması Konusunda Hepimiz Sorumluyuz/ Her bireyin manevi selameti namaza bağlıdır

Dünya Müslümanlarının Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, İran’da düzenlenen 25. Namaz Konferansı’na gönderdiği mesajda namazın kılınması konusunda herkesin sorumluluk taşıdığına değinerek namazın layık olduğu biçimde tanınması ve tanıtılması gerektiğini vurguladı.
Ayetullah Hamenei’nin bu konudaki mesajı şöyle:
Bismillahirrahmanirrahim,
Namaz, ümmetin tüm bireylerine sunulan bir inci gibidir ve bu vesileyle Allah’ın hidayet ve rahmetine erişmek ve hayatı doğru bir istikamette ve hayır ve bereketle donatmak mümkündür. Her bireyin manevi selameti namaza bağlıdır ve her toplumun sırat-ı mustakim’i ve güzel hayatı yalnızca namazın ikame edilmesi durumunda elde edilebilir. Kitab ve Sünnet’te namazın ikamesi için yapılan bunca vurgunun hedefi yalnızca, bu rahmet kapısının müslüman ferdler ve toplumlar için açık kalması ve kendisinden yararlanma fırsatının sağlanmasından ibarettir.
İslami İran’da yıllardır ‘namazın dosdoğru kılınması‘ ilkesi benimsenmiştir. Yorulmak bilmez ve mücahid alim Huccetül İslam Kıraeti’nin yoğun çabalarıyla düzenlenmekte olan bu yıllık konferansta namazın yaygınlaştırılması ve gerekli kaliteye yükseltilmesi amacıyla tavsiyelerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte şunu itiraf etmek gerekir ki nice ferdi ve içtimai derdin dermanı olan bu ilahi farizanın hakkı eda olunmamıştır. Biz yetkililer, biz sözcüler, biz sorumlular, biz ulema ve dini tebliğ edip eğitenler, halkın tüm bireyleri ve katmanları, evet hepimiz namazın ikamesi alanındaki sorumluluğa ortağız.
Namazı, Kur’an ve hadiste beyan olduğu üzere layıkı olan konumuna yerleştirmek için hepimiz çaba harcamalı, tanımalı ve tanıtmalı, şahsi amellerimizi de namazla tenasüp içerisinde yüceltmeliyiz.
Allahu tealadan sizlerin ve sayın Kıraeti’nin başarısını niyaz etmekteyim.
Allah’ın selam ve rahmeti üzerinize olsun.’

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı