DÜNYAİSLAM BÜYÜKLERİSon Dakika

Nasrallah: ABD, Türkiye ve Suudi Arabistan bölgeyi parçalamak istiyorlar

Nasrallah, ABD’nin ve müttefiklerinin bölge politikalarına dair de detaylı değerlendirmelerde bulundu. ABD’nin yanısıra Suudi Arabistan’ın ve Türkiye’nin bölgedeki rollerine dikkat çeken Hizbullah lideri şöyle konuştu:

ABD bu bölgeyi parçalamaya çalışıyor ve ne yazık ki bölgemizde bulunan Suudi Devleti de buna alet oluyor. ABD IŞİD’e karşı mücadelede hiçbir zaman ciddi olmadı. Ankara şunu diyor: IŞİD’e karşı operasyonları durdurun. Çünkü IŞİD’i Irak’ta görevlendirdikleri gibi Suriye’de de görevlendirmek istiyorlar. Sizce şu anda IŞİD’e karşı kim ciddi bir mücadele verebilir? Ankara ve ABD IŞİD ile mücadele edecek kişileri yollasınlar ancak tek amaçları bölgede nifak çıkarmak. Bu oyun sadece Suriye’de değil bölgenin pek çok yerinde gerçekleşiyor. Irak’a hükümetin değişmesi şartıyla yardım edeceklerini söylüyorlar. Ancak Haşsd al Şaabi dışında kimse IŞİD’e karşı duramadı. Petrol fiyatları ile oynayarak hükümeti düşürmeye çalışıyorlar. Yemen’de terörizme karşıyız diyorlar ancak El Kaide ile işbirliği yapıyorlar. Suudi Arabistan da aynı ABD gibi terörü kullanıyor. ABD bölgeye kendi politikalarını, haritalarını dayatıyorlar. Irak’ı ve Suriye’yi hatta Suudi Arabistan’ı parçalamak istiyorlar. Bu sonra ABD ve İsrail’in çıkarları için Suudi Arabistan bile parçalanacak.

Suriye halkının teröristlere ve işgalcilere karşı mücadelesini desteklediklerini belirten Nasrallah, Suudi Arabistan’ın ve teröristlerin Yemen’deki saldırılarını kınadı.

ABD’nin ve İsrail’in bir ülkeyi işgal etmeden önce o ülkede “fitne” ve ayrılık yarattığını belirten Nasrallah, Müslüman ve Hıristiyanlar arasında ayrılık çıkarmanın bu yollardan biri olduğunu vurguladı. Hıristiyanların kardeşleri olduğunun altını çizen Nasrallah, Lübnan’da işgale karşı Hıristiyan, Müslüman, seküler tüm Lübnan halkı ile siyasi bir birlik oluşturmanın gerekli olduğunu söyledi. Hizbullah’ın Lübnan devletine karşı asla bir tehdit olmadığını belirten Nasrallah, 2006’da biz yenilseydik herkes yenilmiş olacaktı diyerek Hizbullah’ın Lübnan için önemine dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı