DÜNYAHABERLER

Nasrullah: Beyrut saldırısından Tekfirci grupları sorumlu

Lübnan Hizbullah hareketi genel sekreteri  Seyyid Hasan Nasrullah, Beyrut’ta iki gün önce meydana gelen ve en az 25 kişinin ölümü, 300 kişinin yaralanmasına neden olan bombalı  saldırıdan Tekfirci grupları sorumlu tutarken bunun takibi konusunda aceleci olmayacaklarını söyledi.

Lübnan en’Menar televizyon kanalının haberine göre, Nasrullah, dün  2006 yılında siyonist İsrail’e karşı 33 günlük savaşın  zafer yıldönümü münasebetiyle  Ayta eş’Şaab kentinde yaptığı konuşmada, Beyrut’ta Perşembe günü   düzenlenen  saldırıda kullanılan bombanın ağırlığının en az 100 kg. olduğunu söyledi.

Nasrullah, sözkonusu patlamayı gerçekleştirmiş olabileceklerden birinci şıkkın siyonist İsrail olacağını zira Hizbullah’ın bu rejimle her zaman savaş halinde olduğunu bildirirken ikinci şıkkın da  siyonist İsrail’in işbirlikçileri olabileceğini ve sonraki şıkkın da Tekfirci gruplar olabileceğini  zira Suriye buhranının başlamasıyla birlikte Hizbullah’ın onlara karşı savaştığını söyledi.

Nasrullah, Beyrut’un güneyinde   Perşembe günü meydana gelen patlamanın hedeflerinden birinin  Lübnan etnik grupları arasında  fitne çıkarmak olduğunu belirterek, bunun için şu anda kimseyi kesin bir dille suçlamadıklarını ve gerekli bilgilerin  araştırma sonucunda ortaya çıkmasından sonra  bu konuda görüşlerini bildireceklerini söyledi.

Hizbullah lideri, bombayı yerleştiren kişinin kimliğinin belirlenerek yakalandığını bildirirken,  sözkonusu kişinin  bu konuda işbirliği yapan diğer bazı kişilerin isimlerini de açıkladığına dikkat çekti.

Nasrullah, düşmanların her zaman Lübnan direnişi karşısında  yenilgiye uğradığını ve  şom emellerine ulaşmak için bu gibi terör saldırılarına giriştiğini hatırlattı.

Nasrullah, Lübnan direnişinin hiçbir İsrail askerinin Lübnan topraklarına girmesine izin vermeyeceğini de vurgularken, artık Lübnan’da İsraillilerin gezmeleri ve dinlenmelerinin bittiğini zira direnişin her zamankinden daha güçlü olduğunu söyledi.

Hizbullah lideri, 2006 yılındaki  33 günlük savaşta Hizbullah’ın  terör rejimi İsrail karşısındaki zaferinin  tarihi bir zafer olduğunu belirterek, Hizbullah’ın bu savaşla birlikte terör rejiminin  büyük planını  bozduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı