DÜNYASon Dakika

Nasrullah: Teröristler yok olma sürecindeler

Lübnan Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrullah Lübnan El Menar Televizyonu’nda DAEŞ’in Beyrut ve Paris’te yaptığı terör saldırıları hakkında canlı yayında açıklama yaptı.

Bir saatlik konuşmasında Paris saldırılarını kınayan Nasrullah, Beyrut saldırısı sonrası kurtarma çalışmalarına katılan güvenlik birimlerine, halka, hastane çalışanlarına Lübnan’a taziye dileklerini sunan yabancı devletlere teşekkür etti.

“Terör grupları Lübnanlı Filistinli Suriyeli arasında ayrım yapmaz, öldürmeyi kendisine hak olarak görür. Teröristler dinler ve mezhepler arasında fark gözetmeksizin Şii, Sünni, Hıristiyan herkesi hedef alır” diyen Lübnan Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrullah, “Beyrut terör olayında DAEŞ’in sorumluluğu tespit edildi. Emniyet güçlerinin gözaltına aldığı isimler DAEŞ’ten emir aldıklarını itiraf etti. DAEŞ’i destekleyen ülkeler ne tür bir canavar beslediklerini öğrenecekler” dedi.

Beyrut’taki saldırılarla ilgili dikkat çeken ayrıntılara değinen Nasrullah, saldırıların hedefinde mezhepsel ayrımları kışkırtma amacı olduğunu ifade etti.

“Beyrut eyleminin amacı Lübnanlılar ile Filistinliler arasında fitne çıkarmaktır” ifadesini kullanan Nasrullah, fitne çıkarmak için eylem yerinin özellikle Lübnan’da Hizbullah’ın yoğun olarak bulunduğu Burc El Barajina ile Filistinli El Burc kampı arasında seçildiğini söyledi.

Suriyeli eylemcinin adının soruşturma süreci bitmeden sızdırılmasına dikkat çeken Nasrullah, bu yolla Lübnan’da yaşayan Suriyeli mültecilerin hedef tahtasına koyulmaya çalışıldığını vurguladı. Bu durumu “fitne” olarak tanımlayan Nasrullah şehit ailelerinin tutumları bu fitneyi engelledi dedi.

“Bu eylemler sadece tekfircilerin ve siyonistlerin çıkarlarına hizmet eder. İsrail ve tekfirci örgütler Lübnan’da iç savaş ve mezhepsel savaşı çıkarmayı istiyor” diyen Nasrullah, bir ülkeden ya da bir mezhepten herhangi bir kişinin terör örgütüne katılmasıyla onun suçunun mezhebine ya da ülkesine bağlanmaması gerektiğini söyledi.

DAEŞ’in  geleceği olmadığını belirten Nasrullah, DAEŞ’in bir öldürme aracı olduğunu ve IŞİD’in Suriye ve Irak’ta büyük alanlar kaybettiğini ve yok oluşunun yakın  olduğunu ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı