DÜNYASuriye

Nato’nun bölgeye ayak basması en başta Türkiye için bir tehdit

ran Genel Kurmay Başkanı General Hasan Firuzabadi, Türkiye ile Suriye arasında çıkacak savaşın müslümanların ve İslam’ın maslahatına olmadığını vurguladı.

Türkiye ile Suriye arasında çıkan gerilimi ve sınır çatışmasını değerlendiren General Firuzabadi, bu iki İslam ülkesi arasında savaş, Amerika’nın istediği şey olduğunu ve bu yüzden her iki ülkenin yetkilileri ortak sınırda huzurun sağlanması için bir birinin içişlerine karışmama doğrultusunda hareket etmeleri gerektiğini kaydetti.

General Firuzabadi, Nato’nun bölgeye ayak basması en başta Türkiye için bir tehdit oluşturduğunu, Batı Türkiye’yi bazı sorunlarla zayıf düşürmeyi ve böylece müslümanların ve İslam’ın Batı karşısında ön cephesinde tefrika çıkarmayı planladığını ifade etti.

 Firuzabadi, “olası bir savaş telafi edilemeyecek bir hata olur, dikkatli olunması gerekir, böyle bir durumda iki ülke de büyük sorunlarla karşılaşacaktır” ifadelerini kullandı.

İranlı komutan Türk ve Suriyeli yetkililerin bu kritik havayı başarıyla dağıtacağına inadıklarını belirtirken, “hiç kimse iki Müslüman ülke arasındaki savaş görmek istemiyor”dedi.

General Firuzabadi, Türkiye’nin değişmez ilkesine göre bu ülkenin sahil kesimleri ve Kıbrıs’ın asla Batılı zorba devletlerin eline geçmemesi gerektiğini, fakat Nato’nun bölgeye ayak basması Türkiye’nin bu önemli ve stratejik ilkesini zedeleyeceğini vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı