DÜNYAİNSAN HAKLARIIrakMEDYA ANALİZSon Dakika

Neçirvan Barzani haddini aşan açıklamalarını sürdürüyor

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, yeni kuruan hükümette tüm partilerin yer aldığını belirterek Irak merkezi hükümetle sorunları çözmek istediklerini söyledi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, 8′inci kabinenin kurulmasıyla başlayan yeni dönemde merkezi Bağdat hükümetiyle yaşadıkları sorunları çözeceklerini bildirdi.

Barzani, IKBY meclisinde yeni hükümetin oylamasının ardından yaptığı konuşmada, önlerinde çözüm bekleyen çok sorun olduğunu ifade ederek, “Bütün partilerin içerisinde yer aldığı güçlü bir hükümet kurduk. Yeni dönemde halkımıza verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz. Ayrıca merkezi Bağdat hükümetiyle yaşadığımız sorunları çözeceğiz” dedi.

Peşmegenin şartlarını hızla iyileştireceklerini ifade eden Barzani, sorunlu olarak adlandırılan toprakları almak için Irak anayasasının 140. maddesinin uygulanmasında ısrarcı olacaklarını kaydetti.

Barzani, IŞİD saldırılarına da dikkati çekerek, yeni hükümeti, çok dar ve sıkıntılı bir zamanda ilan ettiklerini dile getirdi.

Barzani, şöyle devam etti:

“Irak’ta bir kırılmanın meydana geldiği 2003 yılında nasıl birlikte hareket ettiysek şimdi de ülkenin çatışmalar yaşadığı bu günlerde tek ses olmaya ihtiyacımız var. Hem halkımız hem de Kürdistan dışında kalan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için bu bir zorunluluktur. Bu şekilde sağlıklı ve yerinde bir siyaset yürütmeliyiz.”

Irak Başbakanı Nuri Maliki’nin, anayasayı çiğneyerek Kürt bölgesinin bütçesini kestiğini tekrarlayan Barzani, bunun bir zulüm olduğunu, yeni dönemde bu sorunu da çözeceklerinin sözünü verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı