DÜNYAORTADOĞU

Netanyahu: İran’ın Suriye, Lübnan ve Gazze’yi İsrail’e saldırı üsleri haline getirmesini engellemek için gizli ve açık her yolu deneyeceğiz

İsrail ordusu dün yaptığı bir açıklama ile Hizbullah’ın Golan Tepeleri’nin Suriye tarafında kalan kısmında yeni bir birlik oluşturmaya çalıştığını duyurmuştu. Bunun ardından İsrailli ve ABD’li Siyonistlerin açıklamaları peş peşe gelmeye başladı.

Siyonist Başbakan Benyamin Netanyahu bunun buzdağının görünen kısmı olduğunu söylerken İran ve Hizbullah’ın yaptığı her şeyi yerleriyle beraber bildiklerini iddia etti. İsrail’i savunmak için ne gerekiyorsa yapacaklarını ifade etti. İran’ın Suriye, Lübnan ve Gazze’yi İsrail’e saldırı üsleri haline getirmesini engellemek için gizli ve açık her yolu deneyeceklerini söyledi.

Öte yandan İsrail Ordusunun Kuzey Komutası emekli komutanı Amiram Levin isim vermeden İsrailli politikacıları eleştirdi. Netanyahu’dan bahsettiği anlaşılan Levin Hizbullah’ın bu tür çabalarının yeni bir şey olmadığını ve bilindiğini söyleyerek politikacıların bu tür açıklamaları siyasi hedeflerine ulaşmak için yaptıklarını ifade etti. Emekli Yarbay Sarit Zehavi de konuyla ilgili yaptığı açıklamada Hizbullah’ın son birkaç yıldır böyle bir girişim içinde olduğunu söyledi. Son olay ve Lübnan’ın güneyinden Filistin’e ulaşan bazı tünellerin ortaya çıkmasına bakılırsa Hizbullah’ın işgal altındaki topraklara geçip orada savaşmaya çalışacaklarını ifade etti.

Diğer yandan Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan da Hizbullah ile bir çatışma olması durumunda bunun bedelini Suriye ve Lübnan vatandaşlarının ödeyeceği tehdidinde bulundu. Olup biteni uluslararası kamuoyuna açıklaması gerekenlerin Suriye ve Lübnanlılar olduğunu iddia etti. Mescid-i Aksa’da yaşanan son çatışmalara da değinen olaylardan Ürdün yönetimine bağlı El Vakf kurumunu sorumlu tuttu. El Vakf’ın bölgeyi idare etmekte zayıf kaldığını iddia etti.

İsrail’in BM temsilcisi Danny Danon da Suriye ve Lübnan’ın İsrail karşıtı bir cepheye dönüşmesine izin vermeyeceklerini ve Tahran’a karşı güçlü ve agresif bir tavır alacaklarını kaydetti. BM Güvenlik Konseyi’ni Hizbullah’ı terör örgütü olarak tanımaya çağırdı.

Öte yandan Cumhuriyetçi Senatörler Ted Cruz ile Tom Cotton ve Temsilciler Meclisi Üyesi Mike Gallagher ABD yönetimine İsrail’in Golan’daki egemenliğini tanıma çağrısı yaptı. Üçlü Hizbullah’ın Golan’da yeni bir yapılanma peşinde olduğunun ortaya çıkmasının ardından bölgenin İsrail’e ait olduğunun kabul edilmesinin ve İsrail’e kendini savunma hakkı verilmesinin bir ihtiyaç haline geldiğini kaydetti.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından açıklanan 2018 İnsan Hakları Raporunda Golan Tepeleri için İsrail işgali altındaki değil de İsrail denetimindeki bölge ifadeleri dikkat çekti. Bununla beraber Gazze ve Batı Şeria’daki bölgeler için kullanılan işgal edilmiş ifadeleri de ilk kez rapordan çıkarıldı.

Golan Tepeleri 1967 savaşında İsrail tarafından işgal edilmiş ve 1981’de de ilhak edilmişti. Son zamanlarda bu bölgenin İsrail’e ait kabul edilmesi için artan çabalar dikkat çekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı