DÜNYAHABERLER

Netanyahu karikatürü İngiltere’yle işgal rejimi arasında krize yol açtı

İngiliz Sunday Times gazetesinde yayınlanan ve Siyonist işgal rejimi başbakanı Benyamin Netanyahu’yu Filistinlilerin vücutlarının ve uzuvlarının sıkıştığı bir duvarı kanla örerken gösteren karikatür Siyonistler arasında ve işgal rejiminde tepkilere yol açtı.

Siyonist işgal rejimi parlamentosu Knesset Başkanı Reuven Rivlin, İngiliz Avam Kamarası Başkanı’na gönderdiği mektupta, dün (28 Ocak Pazartesi) Sunday Times’ta yayınlanan Netanyahu karikatürünü şiddetle kınadı.

Rivlin’in mektubunda, “İsrail kamuoyu, bugün İngiltere’de böyle bir karikatürün yayınlanmasına izin verilmesinden büyük hayalkırıklığı duymaktadır” dediği ifade edildi.

Siyonist işgal radyosunun internet sitesinde yayınlanan konuyla ilgili haberde belirtildiğine göre, işgal rejiminin Londra’daki büyükelçisi Daniel Taub da, İngiltere’nin köklü gazetelerinden birinde bu şekilde anti-semitizm içeren bir karikatürün yayınlanmasından duyduğu kaygıyı dile getirdi.

Sunday Times gazetesinin karikatüristi Gerald Scarfe, Netanyahu’yu Filistinlilerin vücutlarının ve uzuvlarının sıkıştığı tuğla bir duvarı kanla örerken çizmiş, karikatürün altına ise “İsrail seçimleri. Barışı çimentolamak sürecek mi?” diye yazmıştı.

İngiltere’de yaşayan Siyonistler, karikatürle ilgili Basın Şikayetleri Komisyonu’na başvurdu. İngiliz basını, Netanyahu ve Siyonistlerin özellikle karikatürün sözde Yahudi soykırımının kurbanlarının anıldığı günlerde basılmasından rahatsız olduklarını bildirdi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı