DÜNYAFilistinHABERLERORTADOĞU

Netanyahu ve hükümeti aleyhinde eylem

İşgal altındaki Filistin topraklarında yaşayanlardan binlercesi dün gece de Netanyahu hükümetinin yolsuzluklarını protesto etti.

Fars haber Ajansının bildirdiğine göre ilk kez hükümet yanlısı siyonist sağcıların da katıldığı bu gösterilere katılanlar siyonist rejim hakkındaki yolsuzluk iddialarının açıklığa çıkarılması ve yöneticilerin daha fazla şeffaf olmalarını istediler.

Yolsuzluk soruşturmasından polise yedi kez ifade veren Netanyahu’ya karşı kitlesel gösteriler sürüyor. “Utanç yürüyüşü” adıyla cumartesi günleri düzenlenen protesto gösterilerinin bu hafta dördüncüsü gerçekleştirildi. Tel Aviv’de yaklaşık binlerce İsrailli, hakkında yolsuzluk soruşturması açılan Netanyahu’yu protesto etti.

Tel Aviv’deki Rotschild Bulvarı’nda toplanan göstericiler, Netanyahu karşıtı sloganlar atarak Habima Meydanı’na kadar yürüdü.”Netanyahu’yu yolsuzluk davasından kurtarmak” için hazırlandığı eleştirilerine yol açan, polisin üst düzey devlet yöneticileriyle ilgili soruşturmalarda savcılara dava açma tavsiyesinde bulunma yetkisini elinden alan yasa tasarısına karşı öfkelerini dile getiren kalabalık, Netanyahu’nun hapse atılması yönünde taleplerini dile getirdi.

Geçen iki haftaki gösterilerin ardından Netanyahu, söz konusu yasanın devam eden davalara etki etmeyeceğini açıklayarak eleştirilere cevap vermişti. İsrail’in başkenti Tel Aviv’de yaklaşık binlerce İsrailli, hakkında yolsuzluk soruşturması açılan Netanyahu’yu protesto etti.

Netanyahu hakkındaki yolsuzluk soruşturmasında ayak sürüdüğü iddiasıyla eleştirilen Başsavcı Avichai Mendelblit’in Petah Tikva şehrindeki evinin önünde de son bir yıldır her cumartesi protesto gösterisi düzenleniyor.İlk başlarda onlarla ifade edilen göstericilerin sayısı birkaç bine kadar çıktı.

Netanyahu, hakkındaki yolsuzluk soruşturması kapsamında polise yedi kez ifade vermişti. Netanyahu’nun eşi Sara Netanyahu’nun da yolsuzluk soruşturması kapsamında ifadesi alınmıştı.

Netanyahu hakkında devam eden soruşturma, “iş adamlarından para aldığı, bir medya patronuyla kendi lehine yayın yapması için pazarlık yaptığı ve Almanya’dan alınan denizaltılarda adının yolsuzluğa karıştığı” iddialarını içeriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı