DÜNYAİNSAN HAKLARIİran

Netenyahu:İran’ın batı güçlerini aptal yerine koydu

Siyonist rejim başbakanı Netenyahu Ruhani-Obama görüşmesinin ardından “iş başa düştü” deyip Amerika’nın yolunu tuttu.

Siyonist rejim Başbakanı Benjamin Netenyahu ABD Başkanı Barack Obama ile “İran’ın batı güçlerini aptal yerine koymasıyla” ilgili görüşecek. Obama-Netenyahu görüşmesinin Netenyahu’nun Salı günü BM Genel Kuruluna hitap etmesinden önce yapılması düşünülüyor.

Netenyahu New York’a gitmeden önce yaptığı basın toplantısında “İran’ın sevimli yüzü ve çekici saldırılarına karşı gerçekleri anlatacağım” dedi.

AFP haber ajansı Netenyahu’nun açıklamalarıyla ilgili “İçinde bulunduğumuz dönemde gerçekleri konuşmak dünya barış ve güveni ve tabii ki İsrail’in güvenliği için önemlidir” sözlerine yer verdi.

İran Cumhurbaşkanının BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmanın ardından Netenyahu Ruhani’nin konuşmasıyla ilgili “küçümseyici” ve “iki yüzlülük dolu” ifadelerini kullanmıştı. Konuşmanın batılı güçleri aptal yerine koymak için yapıldığını söyleyen Netenyahu İran’ın nükleer programına devam ettiğini iddia etti.

Netenyahu’dan Kabineye Talimat: “Bu Konuyla İlgili Tek Söz Etmeyin!”

1979 İran İslam devriminden bu yana ilk defa bu derecede bir görüşme yaşanan iki ülke lideri arasındaki telefon görüşmesinin ardından Netenyahu, bakan ve üst düzey bürokratlarına bu gelişme hakkında yorum yapılmaması talimatı vermişti.

Göreve geldiğinde gergin uluslararası siyasetin merkezi konumundaki İran’ı değiştireceğini vaadeden Hasan Ruhani’nin attığı adımların Batılı ülkeler ve ABD için bir samimiyet testi niteliği taşıdığı ifade ediliyor. Zira İran’ı her seferinde “görüşme dahi” yapmamakla suçlayan Batılıların gerçek niyetinin ne olduğu tam olarak bilinmiyor.

Netenyahu, Washington’da Obama ile 2 saat sürmesi beklenen bir görüşme yapacak. Görüşmede Suriye ve Filistin-“İsrail” arasında devam eden sözde barış görüşmelerinin de masaya yatırılması bekleniyor.

Netenyahu ayrıca Salı günü New York’ta devam eden 68. BM Genel Kurulunda son konuşmayı yapan isim olacak.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı