DÜNYAIrakMEDYA ANALİZSuriye

Newsweek:”IŞİD ve TSK işbirliği içerisinde”

Dünyaca ünlü haber dergisi Newsweek yeni sayısında Türkiye hakkında çarpıcı ifşaatlar yer aldı. Bu ifşaatlar, Türkiye sınırında intihar süsü verilen asker ölümlerini de açıklayacak nitelikte…

Newsweek dergisi, IŞİD’in eski bir üyesinin ifadesine dayandırdığı haberinde, Türk ordusunun örgüt ile işbirliği yaptığını, sınırdan İslamcı militanların geçişlerine izin verdiğini öne sürdü.

Türkiye sınırlarını koruyan askerlerin son zamanlarda şüpheli ölümlerine “intihar” perdesi gerilerek kamuoyunun tepkilerinin engellenmek istenmesi de, Newsweek’in bu ifşaatını destekleyici nitelikte! Türkiye’nin IŞİD terör örgütüne destek verdiği ve sınırlarını bu terör örgütüne açık bıraktığı şeklindeki haberler son 2 yılda yerli ve Batılı medyada da sık sık belgeleriyle yazılmaya başlandığı halde durumda hiçbir değişiklik olmaması dikkatlerden kaçmıyor. Hatta Türkiye, Suriye muhaliflerini eğitme adına, 2000 kişiyi ABD’yle birlikte “eğit-donat” projesiyle eğitme planının içinde yer alıyor.

Türkiye ve ABD’nin “özgür Suriye ordusu” adıyla eğitip silahlandırdıkları teröristlerin neredeyse tamamının IŞİD terör örgütüne kaydırılması bu kirli planı deşifre ediyor.

HABER3’ün verdiği habere göre bu haberin kaynağı olarak gösterilen kişi de Ömer adlı eski bir IŞİDü üyesi!.

Kuzey Irak’ta zengin bir işadamının oğlu olan Ömer, Özgür Suriye Ordusu saflarında savaşmak için Suriye’ye gitmiş, sonra da IŞİD’le hareket etmiş. IŞİD’in Suriye’deki kalesi olarak bilinen Rakka’da, haberleşme teknisyeni olarak görev yapan Ömer’in, IŞİD, Suriye’nin kuzeyindeki Resulayn’a saldırdığında kaçıp silahlı Kürt güçlerine sığındığı belirtiliyor.

Eski IŞİD üyesi, IŞİD’in Resulayn’a saldırmak için Türkiye sınırından konvoylarla geçtiğini, askerlerin buna izin verdiğini öne sürüyor ve şunları iddia ediyor;

“KOMUTANLAR BİZE KORKMAYIN TÜRKLERLE İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDEYİZ DİYORDU”

“IŞİD komutanları bize korkmayın çünkü Türklerle tam bir işbirliği içindeyiz diyordu. Örgüt Türk Ordusu’nu özellikle de Suriye’deki Kürtlere saldırı söz konusu olduğunda müttefik olarak görüyordu. Kürtler Türkiye ve IŞİD için ortak düşmandı. IŞİD de Türkiye’yi müttefik olarak görüyordu çünkü militanlar sadece Türkiye üzerinden Suriye’deki Kürt bölgelerine geçebiliyordu.

Bir gün Ceylanpınar Sınır Kapısı’ndan geçerken gözetleme kulesinin ışığı üzerimize geldi. Komutanımız bize ‘Sakin olun, pozisyonunuzu koruyun ve ışığa bakmayın’ dedi. Telsizden Türkçe birşeyler söyledi. 10 dakika sonra ışık geri çekildi. Komutan da bize ‘ilerleyin’ dedi. Çünkü bu güvenli bir şekilde Resulayn’a geçebileceğimizin sinyaliydi.”

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı