DÜNYAHABERLERİNSAN HAKLARI

Nicolas Maduro: Chavez’in başlattığı devrim devam edecek

Gerilimin iyice tırmandığı Venezuela’da Cumartesi hem hükümet yanlıları hem de karşıtları sokaktaydı. On binlerce taraftarına seslenen Maduro, “Hiç kimse Chavez’in bıraktığı devrimin inşasını engelleyemeyecek” dedi.

Venezuela’da ABD yanlısı muhalefetin geçen hafta başlattığı hükümet karşıtı eylemler devam ederken Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu destekleyen gruplar da sokağa döküldü. Venezuela bayrağının renkleri olan mavi-sarı-kırmızı giysiler giyen Maduro yanlıları, sabah erken saatlerden itibaren başkent Caracas’taki Veneuela meydanında toplanmaya başladı. Buradan Bolivar meydanına yürüyen on binlerce kişiye Devlet Başkanı Maduro seslendi. Nicolas Maduro televizyondan da canlı yayınlanan konuşmasında, “Sokaklardaki tüm insanlardan barışı savunmalarını istiyorum” dedi.

Ülkedeki şiddet içerikli gösterilerden, Venezuela’nın düşmanı olarak nitelediği Kolombiya’ın eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe’yi suçlayan Maduro, faşistlere meydan vermeyeceklerini söyledi. Maduro, “Bunun arkasında Alvaro Uribe var. Bu faşist hareketi o yönlendiriyor ve finanse ediyor” diye konuştu. Venezuela’nın geçen yıl hayatını kaybeden lideri Hugo Chavez’e yönelik başarısız darbe girişimini de hatırlatan Maduro, “Uribe, 11 Nisan 2002’de yaptığı gibi Venezuela televizyon kanalı NTN24’ü kullanmaya çalıştı” ifadesini kullandı.

Uribe’yi ve ülkedeki sağcı muhalafeti “ABD destekli faşistler” olarak niteleten Maduro, “Venezuela halkının bana verdiği yetkinin bir milimetresinden dahi vazgeçmeyeceğim. Hiç kimse kumandan Chavez’in bize bıraktığı bu devrimi inşa etmemi engelleyemeyecek” diye devam etti.

Öte yandan aynı gün Altimira Meydanı’nda da hükümet karşıtları toplandı. Gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep eden yaklaşık 3 bin kişilik grup ve polisler arasında yine çatışmalar yaşandı. Göstericiler polise taş ve molotof kokteyler atarken, polisler de gözyaşartıcı gazla müdahale etti.

Bu arada 2002’de Hugo Chavez’e karşı darbe girişimine katılan isimlerden biri olan sağcı “Halk İradesi” hareketinin lideri Leopoldo Lopez hakkında arama kararı çıkarıldığı ve polislerin her yerde sağcı lideri aradığı belirtildi. Gösterilerdeki şiddet olaylarını kışkırtmakla suçlanan Lopez ise çarşamba gününden bu yana görülmedi.

Ülkede geçen hafta yaşanan şiddet olaylarında biri polis, dört kişi hayatını kaybetmişti. Ölenlerden biri 24 yaşındaki Bassil Dacosta Frías isimli bir muhalif öğrenci, diğeri ise Chavez yanlısı bir grubun lideri Juan Montoya’ydı. Her iki gencin de aynı silahla başlarından vurularak öldürüldüklerinin ortaya çıkması üzerine Maduro, aynı 2002’deki darbe girişiminde olduğu gibi keskin nişancıların provakasyon amaçlı ateş etmiş olabileceklerini söylemişti.

Venezuela’daki halkçı yönetimden kurtulmak için 1999’dan bu yana mücade eden ve buradaki sağcı gruplarla her türlü desteği veren ABD, Caracas yönetiminin göstercilere uyguladığı “acımasız şiddetten” endişe duyduğunu dile getirdi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry önceki gün Venezuela’da yaşananlara dair yaptığı açıklamada, Caracas yönetimini göstericilere, “bilinçsizce bir şiddet” uygulamakla suçlayarak, muhalefet lideri Leopoldo Lopez hakkında yakalama kararının da endişe verici olduğunu söyledi.

“Özellikle Venezuela hükümetinin onlarca hükümet karşıtı göstericiyi tutuklaması bizi alarma geçirdi” diyen Kerry, hükümet binalarına saldıran ve ellerinde silahlarla görüntülenen eylemcileri “barışçıl” olarak niteledi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı