DÜNYAİSLAM BÜYÜKLERİSon Dakika

Nijerya Halkı Şeyh Zakzaki’nin Serbest Bırakılması İçin Protesto Gösterilerine Devam Ediyor

Göstericiler Şeyh İbrahim Zakzaki’nin bir an önce serbest bırakılmasını ve ordu ile emniyet güçlerinin müslümanlara karşı sert müdahalelerine son vermelerini istediler.

Ülkedeki müslümanların barışçıl protestoları aynı şekilde devam etmektedir ve İnsan Hakları kuruluşları defalarca Ülkedeki İslami Hareket Lideri’nin zindandaki olumsuz şartlarından dolayı uyarıda bulunmuştur.

Ds D Live haber sitesi de konuyla ilgili olarak şu haberi verdi: Nijerya Yüksek Mahkemesinin açıklamasına göre, mahkemenin” mahkemeden belirlenmiş tarih konusunda hukuki iznin alınmaması  ve polis yetkililerinin ve savcının kararın okunması sırasında hazır bulunmamaları” delilleri istemine karşı çıkılmıştır.

Bu habere göre; Nijerya hükumetinin bu isteği bazı saha aktivistlerinin ve insan hakları savucularının endişelenmesine neden olmaktadır.

Yine konuyla ilgili olarak, Nijerya’daki müslümanların ülkenin Kuzeybatısında bulunan Kaduna şehrinde Şeyh İbrahim Zakzaki’nin serbest bırakılması için emniyet ve ordu karşıtı protestoları artmaya başlamıştır , öyle ki son günlerde Nijerya ordusu tarafından Zarya bölgesindeki Bagiyyetullah Kültür Merkezine yapılan saldırılar artmıştır.

Daha önce de Nijerya ordusu Kudüs Günü’nde halkın protestosuna insan haklarına aykırı bir şekilde müdahale ederek  birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Öyle ki, geçtiğimiz günlerde yine Nijerya’nın çeşitli bölgelerinden çok sayıda müslüman , İnsan Hakları Komitesi binası önünde Şeyh Zakzaki’nin serbest bırakılması için itirazda bulundu.  Göstericiler “ölüm ya da Zakzaki” sloganları atarak Şey İbrahim Zakzaki’nin biran önce serbest bırakılmasını istediler.

Yine verilen bilgilere göre;  Şeyh Zakzaki’nin hapisteki kötü şartları ve gardiyanların kendisine karşı insanlık dışı davranışları Nijerya Müslümanlarının en büyük endişeleridir.

Uzmanların konuyla ilgili açıklamalarına göre, Nijerya ordusunun Şeyh Zakzaki’yi tutukladıktan sonra hedefi Nijerya çeşitli bölgelerindeki İslam Hareketini
yok etmektir.

13 Aralık 2015’te Nijerya ordusunun Bagiyyetullah Hüseyniyesine yaptığı saldırı sonucu, ülkedeki vatandaşlardan çok sayıda kişi yaralandı veya öldü ve bu olayda Şeyh İbrahim Zakzaki de ordu tarafından tutuklanarak hapse atıldı.

Nijerya Ordusu Şey Zakzaki taraftarlarının Zarya bölgesinde bulunan Nijerya Genel Kurmay Başkanına suikast düzenlemek için  orada bulunduklarını iddia etmektedir.

Öte yandan Nijerya’da bulunan Uluslararası avukatların Şeyh Zakzaki’nin serbest bırakılması için çalışmaları devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı