HABERLER

Nükleer Tesislere Yapılacak Muhtemel Saldırının Karşılığı Çok Ağır Olacaktır

İran İslami Şura Meclisi başkanı Ali Laricani, dün Sudan’ın başkenti Hartum’da düzenlediği basın toplantısında İran silahlı kuvvetlerinin, düşmanların İran’ın nükleer tesislerine muhtemel saldırıları halinde, saldırganı ağır bir şekilde cezalandırmaya hazır olduklarını söyledi.

 Laricani, İran’ın nükleer tesislerine yönelik bir saldırıya karşı İran’ın cevabı ne olur? Şeklindeki bir soruya, “Kuşkusuz İran ordusunun böylesi bir saldırıya karşı cevabı çok ağır olur” karşılığını verdi.

 

Ali Larinaci, Kuveyt’in Sudan’da meclisler arası toplantıdaki temsilcisinin İran’ın Buşehr nükleer tesislerinin muhtemel sızıntıları karşısında kaygılarının olduğuna dair açıklamasıyla ilgili bir soruya da verdiği cevapta, İran’ın nükleer teknolojisinin uluslar arası standartlarda olduğunu ve aynı zamanda uluslar arası atom enerjisi kurumunun gözetiminde olduğunu belirterek, bütün kurallara da riayet edildiğini ve bundan dolayı kaygılanacak bir tarafının bulunmadığını söyledi.

 

Suriye konusuna da temas eden Laricani, Suriye’de sorunun çıkış yolunun ancak siyasi görüşmeler olduğunu belirterek,  İran’ın tutumunun, Suriye’de reformların gerçekleşmesi, dış güçlerin müdahalesinin son bulması olduğunu zira bu müdahalelerin reformların yapılmasına engel oluşturduğunu söyledi.

İran meclis başkanı Laricani, Amerika’nın Suriye aleyhinde yeni askeri saldırı peşinde olduğu ve İran’ın böyle bir durumda tutumunun ne olacağına dair bir soruyu da, “Amerikalıların böyle bir düşüncede olduklarını sanmıyorum. Umarım Afganistan ve Irak’a yönelik saldırıdan gerekli dersi çıkarmışlardır” diye cevapladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı