DÜNYAIrakSon Dakika

Nuri el-Maliki ile Haydar el-İbadi çözüm konusunda anlaştı

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki ile hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar el-İbadi’nin sorunun çözümü konusunda anlaştığı bildirildi.

Irak’tan yayın yapan Sumeriye televizyonunun haberine göre Nuri el-Maliki, anlaşma çerçevesinde Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum’la ilgi şikayet dilekçesini de geri almayı kabul etti.

Sumriye televizyonuna açıklamada bulunan Kanun Devleti İttifakı üyelerinden Heysem el-Cuburi, İslami Davet Partisi’nden bazı üyelerin arabuluculuğu sayesinde Nuri el-Maliki ile hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar el-İbadi’nin yaşanan ihtilaflara son verilmesi konusunda anlaştığını söyledi.

Haberde Maliki’nin yakında bir basın toplantısı yaparak Haydar el-İbadi ile yaptıkları anlaşmayı ve alınan kararları açıklayacağı belirtildi.

Haberde varılan uzlaşmanın ardından Nuri el-Maliki’nin hükümet kurma görevini anayasaya aykırı bir şekilde Haydar el-İbadi’ye verdiği için Cumhurbaşkanı Fuad Masum hakkındaki şikayeti de geri alacağı bildirildi.

Maliki, anayasanın hükümet kurma görevinin meclisteki en büyük gruba verilmesini öngören maddesine dayanarak hükümet kurma görevinin Haydar el-İbadi’ye verilmesinin yasal değerden yoksun olduğunu öne sürmüş ve Cumhurbaşkanı Fuad Masum’u yüksek mahkemeye şikayet etmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı